Jak wybrać dobry aparat rentgenowski dla zwierząt

unnamed file 1

Aparat rentgenowski to podstawowe wyposażenie weterynaryjnej pracowni diagnostycznej. Na rynku znaleźć można różne modele wspomnianych sprzętów. Nasuwa się pytanie: który z nich jest najlepszy? Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia? Lektura niniejszego artykułu rozwieje Twoje wątpliwości.

Najważniejsze parametry aparatury rentgenowskiej

Wybierając sprzęt rentgenowski, warto zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne urządzenia, a dokładniej mówiąc:

  • moc generatora – podawana w kilowatach (kVa). Im wyższą wartość przyjmuje, tym krótszy czas naświetlania czworonożnego pacjenta. Należy pamiętać, że promieniowanie X, choć powszechnie stosowane w medycynie, nie pozostaje bez wpływu na organizm zwierzęcia. Może prowadzić do uszkodzenia lub mutacji komórek. Dlatego ekspozycja nie powinna trwać zbyt długo. 
  • napięcie aparatu – im wyższe, tym wyraźniejszy kontrast obrazu diagnostycznego, co pozwala  na zbadanie szerszego spektrum tkanek przy jednorazowej ekspozycji.
  • ogniskowość lampy – małe ogniska sprawdzają się podczas diagnozowania małych zwierząt lub niewielkich struktur anatomicznych, duże natomiast można wykorzystać do diagnozy większych narządów bądź stawów.
  • dodatkowe udogodnienia –  na przykład „pływający” blat, obracana lampa czy kratka przeciwrozproszeniowa.

Przenośny czy mobilny aparat rentgenowski – jaki sprzęt wybrać?

Dobra pracownia diagnostyczna dla zwierząt powinna mieć w swoim wyposażeniu zarówno przenośne, jak i stacjonarne RTG weterynaryjne. Dzięki temu lekarz będzie mógł poszerzyć zakres świadczonych usług i pomagać czworonożnym pacjentom nie tylko w gabinecie, lecz także w terenie. Mobilny sprzęt dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy wykonanie badania za pośrednictwem tradycyjnej aparatury jest bardzo utrudnione, na przykład ze względu na wielkość danego zwierzęta.

Gdzie znaleźć dobry aparat rentgenowski?

Wiele firm ma w swoim asortymencie nowoczesny sprzęt rentgenowski. Aparaty RTG kosztują często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście, nie trzeba ich od razu kupować. Istnieje inne dużo lepsze rozwiązanie. 

Spora część przedsiębiorstw oferuje bowiem możliwość wynajmu  urządzeń diagnostycznych na bardzo korzystnych warunkach. To atrakcyjna propozycja, zwłaszcza dla ośrodków weterynaryjnych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w branży i nie dysponują dużym budżetem, ale jednocześnie nie chcą zaciągać w banku pożyczki na wyposażenie pracowni. Warto dodać, że opisywane 

 

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1606913536019 510fdc8f775ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak wygląda proteza częściowa? Czy założenie protezy częściowej zawsze jest możliwe?

1 grudnia 2022

Proteza częściowa to prosty sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Ta forma uzupełnienia stosowana jest u wielu osób w różnym wieku. Proteza częściowa jest często wybierana z uwagi na cenę, która…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady