Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego? Skuteczne sposoby uśmierzenia dolegliwości

photo 1539815208687 a0f05e15d601cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8cGFpbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ2MjE0NjIyixlibrb 1.2.1q80w1080

Uciążliwy ból kręgosłupa może znacznie utrudnić wykonanie nawet najprostszych czynności. Niestety dolegliwości, szczególnie u osób starszych pojawiają się dość często, czasem również dotyczą osób, które przesiliły swój organizm w trakcie aktywności fizycznej. Przyczyn dotkliwego bólu może być wiele, sposobów na leczenie kręgosłupa też jest kilka. Jak najczęściej usuwa się takie dolegliwości?

Dlaczego odcinek lędźwiowy boli?

Najczęściej powodów takiego stanu jest kilka, a problem może rozwijać się przez wiele lat. Pierwszą z możliwych przyczyn jest przepuklina kręgosłupa, która może powstać w wyniku gwałtownego przesilenia organizmu. Szczególnie narażone są na nią osoby pracujące fizycznie oraz sportowcy podnoszący znaczne ciężary. 

Ból kręgosłupa może być wywołany również rwą kulszową, dyskopatią czy zmianami zwyrodnieniowymi. We wszystkich tych przypadkach objawy mają charakter przewlekły i zazwyczaj początkowo nie są bardzo intensywne. Dlatego ciężko zdiagnozować problem bez konsultacji ze specjalistą.

Kręgosłup może boleć również przez niewłaściwy styl życia. Nieodpowiednia postawa ciała, siedzący tryb oraz brak aktywności może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości. W takim przypadku leczenie bólu kręgosłupa rozpoczyna się od zmiany diety i sposobu życia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jakie są objawy?

W początkowej fazie rozwoju zwyrodnień dolegliwości pojawiają się wyłącznie w trakcie pochylania lu nocą. Najpierw będą to lekkie bóle, które z czasem mogą się nasilać. Bardzo często promieniują one od dolnego odcinka pleców do nóg.

Pacjenci mogą odczuwać mrowienie, pieczenie lub swędzenie kończyn, a także mieć uczucie niedowładu lub napięcia mięśni. Wszystkie te objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza ortopedy, który ustali przyczynę bólu kręgosłupa. Leczenie będzie zależeć właśnie od prawidłowo postawionej diagnozy.

Gdy kręgosłup boli… Co może nam pomóc?

Na wstępnym etapie rozwoju problemu najczęściej nie trzeba stosować środków farmakologicznych. Wystarczy nieznacznie zmienić swoje codzienne nawyki, przykładowo pilnować prawidłowej postawy ciała, czy wprowadzić do swojego życia więcej aktywności i ćwiczeń rozciągających plecy.

W przypadku uciążliwego bólu najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego może być przeprowadzone z wykorzystaniem:

  • środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
  • pasa odciążającego kręgosłup,
  • leczenia operacyjnego,
  • nowoczesnej terapii Orthokine, która jest w pełni bezpieczna dla organizmu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1620775997990 ee3c25938b4ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zdrowy uśmiech na całe życie – jak klinika dentystyczna może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie

1 sierpnia 2024

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się integralnym elementem codziennej troski o siebie. Regularne wizyty u dentysty nie tylko zapobiegają problemom związanym z zębami, ale także wpływają…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady