Ostatni etap rekrutacji, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować?
Cały proces rekrutacyjny zaczyna się od poszukiwania odpowiedniej oferty pracy. Wiele osób na tym etapie dobiera tak ogłoszenia, by znaleźć stanowisko zgodne z oczekiwaniami. W tym momencie prawie nikt nie myśli o tym, jak będzie wyglądała rozmowa kwalifikacyjna.
Kolejny etap to odpowiedź na ogłoszenie: „dam pracę” i zgoda na uczestnictwo w procesie rekrutacyjnym. Tu już, w zależności od rodzaju rekrutacji, kandydat mgliście myśli w tym, jak może wyglądać rozmowa kwalifikacyjna. Zasadniczo jest to ostatni etap rekrutacji i warto przygotować się do niego należycie, szczególnie, że w dzisiejszych czasach może odbywać sie przez internet lub stacjonarnie.
Rozmowa i kwalifikacyjna online – jak przebiega i o czym warto pamiętać?
Aktualnie panuje coraz większy trend do korzystania z technologii internetowej przy nawiązywaniu wielu relacji zawodowych. Rozmowy kwalifikacyjne online są dość częste w sytuacji, gdy firma szuka pracownika w innym mieście lub praca oferowana ma formę zdalną. Taki format daje dużą wygodę i komfort, ale również obarczony jest pewnymi wymogami.
Aby dobrze wypaść na takiej rozmowie kwalifikacyjnej należy zadbać o otoczenie wokół siebie, widoczne w oku kamery, Zazwyczaj jest to własny dom, więc warto wybrać osobny pokój, gdzie można przeprowadzić spokojną konwersację. Poza tymi uwarunkowaniami konstrukcja rozmowy kwalifikacyjnej jest taka sama, jak w stacjonarnym trybie.
Jak się przygotować do rozmowy stacjonarnej w sprawie pracy?
Ostatni etap rekrutacji wiąże się ze sporym stresem, a zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną często wprowadza element niepewności i nerwowości w zachowanie. Każdy na tym etapie chce wypaść jak najIepiej, licząc na pozytywny efekt w postaci zatrudnienia. Aby ten efekt osiągnąć należy uspokoić nerwy oraz zachować wrażenie pewności siebie, pamiętając przy tym, że zbytnia arogancja rzadko jest mile widziana.
Składając CV w procesie rekrutacyjnym, jesteśmy świadomi na jakie stanowisko aplikujemy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto tą wiedzą się wykazać. Istotne jest również przygotowanie się do udzielenia kluczowych informacji na swój temat.
Wygląd ma znaczenie, czyli jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
W tej dziedzinie warto znać obowiązujący w danej branży dress code. O dziwo, nie zawsze garnitur, czy garsonka będą idealnym wyborem. W niektórych branżach, związanych chociażby z działalnością artystyczną, ubiór może być jednym z kryteriów branych pod uwagę przez rekruterów. Zasadniczo jednak, niezależnie, co zakładamy na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętać trzeba o czystym i schludnym wyglądzie.
Może spodobać Ci się również:
Niektóre kabiny sprzedawane są wraz z dopasowanym brodzikiem. Nie zawsze jednak spodnia część kupowanego systemu odpowiada naszym preferencjom. Można jednak osobno wybrać brodzik 100×80, który będzie idealnie dopasowany do kształtu…
Czytaj więcej