Gorączka u psa – jak sprawdzić aktualną temperaturę pupila?

photo 1513360371669 4adf3dd7dff8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Nasi czworonożni przyjaciele często narażeni są na infekcje i choroby. U młodych organizmów co prawda zdarzają się one stosunkowo rzadko, mimo wszystko powinniśmy stale kontrolować stan pupila i reagować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. A jednym z poważniejszych jest gorączka ciała, która może wynikać z rozwoju kilku chorób. W jaki sposób mierzyć zwierzęciu temperaturę?

Podwyższona temperatura występuje, gdy coś się dzieje

W większości przypadków chwilowe zwiększenie temperatury wynika z drobnych stanów zapalnych w obrębie organizmu kota lub psa. Może to być związane przykładowo z lekkim wyziębieniem organizmu, problemami żołądkowymi czy infekcją jelitową. Najczęściej wysoka temperatura utrzymuje się wtedy przez kilka dni, po czym samoczynnie ustępuje.

Problem zaczyna się wtedy, gdy wysoka temperatura nie chce przechodzić. W takim wypadku musimy zabrać zwierzę do przychodni weterynaryjnej w Krakowie. Bardzo często gorączce towarzyszą również inne objawy, takie jak apatia, brak apetytu, biegunka czy ograniczenie zdolności ruchowych. Wszystkie te symptomy najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Jak zmierzyć zwierzęciu temperaturę?

W pierwszym kroku warto po prostu dotknąć ręką pupila i sprawdzić, czy nie odczujemy nadmiernego ciepła. Przy bardzo rozwiniętych stanach gorączkowych zwierzę może być apatyczne i ospałe, co również sugeruje nam, że występuje gorączka. Aby potwierdzić tezę, musimy przeprowadzić profesjonalne badanie.

Najlepszym sposobem do pomiaru temperatury jest wprowadzenie aparatu przez odbyt. Oczywiście musimy w takiej sytuacji zapewnić zwierzęciu komfort i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ spanikowany kot lub pies może reagować agresywnie. Testy najlepiej przeprowadzić w obecności doświadczonego weterynarza z krakowa, dzięki czemu uzyskamy pewny i miarodajny wynik.

Jak zbić gorączkę u pupila?

Przede wszystkim warto stosować się do zaleceń specjalisty i dawkować zwierzęciu leki, które mają usunąć przyczynę problemu. Jeśli chcemy dodatkowo ulżyć kotu lub psu, możemy przygotować mu wygodne lokum w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Pamiętajmy również o tym, że zwierzę potrzebuje stałego dostępu do wody. Gorączka mocno wzmaga pragnienie, dlatego w trackie choroby musimy kontrolować miskę pupila. Postarajmy się też o mokrą karmę, która dodatkowo uzupełni niedobory wody i dostarczy pupilowi wielu składników odżywczych niezbędnych podczas walki z chorobą.

Może spodobać Ci się również:

photo 1570464197285 9949814674a7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8bGFjb3N0ZSUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDE5ODU4NjN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie obuwie na ostrogi piętowe będzie najlepsze?

1 listopada 2023

Wygodne obuwie zapewnią komfort stóp w trakcie chodzenia i pomogą w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała. Osoby, które nie przywiązują wysokiej wagi do butów, które stosują mogą mieć później poważne problemy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady