Matowy lakier samochodowy – jak wypolerować taką powłokę?

photo 1432462770865 65b70566d673cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxjYXIlMjB2YXJuaXNoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTgwMTkixlibrb 1.2.1q80w1080

Matowy odcień lakieru samochodowego z pewnością będzie wyróżniał się na tle klasycznych metalików. To warstwa, która w nieco inny sposób odbija światło, przez co staje się bardziej atrakcyjna. Trwałość takiego lakieru jest porówywalna z normalną powłoką, dzięki czemu właściciele pojazdów nie muszą się o to martwić. W jaki sposób przygotowuje się matowy lakier?

Co wpływa na taki efekt?

Standardowe lakiery samochodowe przygotowuje się w formie powłoki złożonej z kilku warstw. Na początku aplikuje się tzw podkład, na którym ląduje lakier bazowy. To ten produkt nadaje kolor i odpowiada za wygląd karoserii. W dalszej kolejności układa się lakier bezbarwny. W zależności od charakteru produktu, dystrybutor lakierów samochodowych zaleca przygotowanie powłoki zabezpieczającej w formie dwóch lub trzech warstw.

W przypadku matowego lakieru, bezbarwny lakier ma nieco inne właściwości. To produkt zawierający pokrouszony materiał mineralny, który dzięki swojej drobnej strukturze rozprasza padające światło. W zależnośći od zawartości tych składników oraz stopnia wypolerowania powierzchni da się uzyskać efekt całkowitego lub częściowego matu.

Od czego zacząć malowanie powierzchni?

Przed rozpoczęciem malowania samochodu musimy odpowiednio opracować elementy karoserii. Mowa tu zatem o dokładnym czyszczeniu, szpachlowaniu ubytków oraz usuwaniu śladów rdzy. Hurtownia lakiernicza dostarczy szereg akcesoriów, które ułatwią przeprowadzenie tego kroku. W niektórych przypadkach, przed rozpoczęciem malowania trzeba jeszcze zagruntować powierzchnię agresywnym preparatem, który zabezpieczy blachę przed utlenianiem.

Nsatępnie nakładamy kolor bazowy. W naszym przypadku będzie to czarny lakier samochodowy, jednak warto przed zakupem upewnić się który odcień preferujemy. Po wyschnięciu produktu bazowego przechodzimy do aplikacji lakieru bezbarwnego. Nakłada się go w formie kilku powłok, zachowując odpowiednie przerwy technologiczne między poszczególnymi etapami aplikacji.

Czy lakier matowy należy szlifować?

Jak każdy nowy lakier, matowy produkt również poddaje się polerowaniu. W tym przypadku jednak proces jest znacznie mniej intensywny, ponieważ nie chodzi w nim o dokładne wypolerowanie powierzchni, a usunięcię wszelkich nierówności i defektów. Zastosowane lakiery przemysłowe zawierają w sobie mikrocząstki, których zadaniem jest rozpraszanie światła, dlatego nie możemy ich całkowicie zetrzeć.

W tym przypadku zaleca się jedynie przeprowadzenie wstępnego polerowania i usunięcia drobin lakieru za pomocą pasty średniej gradacji. Oczywiście jeśli chcemy stworyzć efekt półmatu, możemy dokładniej opracować powierzchnię do uzyskania odpowiedniego efektu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1513104890138 7c749659a591ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak nazywa się pizza bez sosu pomidorowego?

1 marca 2024

Gdy słyszymy słowo „pizza” od razu na myśl przychodzi cienki placek o okrągłym kształcie z czerwonym sosem i kilkoma dodatkami. Taka forma podania potrawy jest najczęściej spotykana, choć przygotowany ze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady