Ochrona pracowników z niepełnosprawnością przed zwolnieniem w Niemczech. Gdzie możesz szukać pomocy, gdy zostaniesz bezzasadnie zwolniony z pracy?

photo 1486125305436 b7144b0734f0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Osoby niepełnosprawne zatrudnione w Niemczech traktowane są przez przepisy nieco inaczej niż zdrowi pracownicy. Przepisy te mają na celu zapewnienie równych szans i ochrony przed dyskryminacją w miejscu pracy. W tym przypadku pracodawca nie zawsze może zwolnić niepełnosprawnego pracownika. Dowiedz się, co mówią przepisy w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i gdzie w razie zwolnienia takie osoby mogą szukać pomocy?

Ochrona niepełnosprawnych pracowników przed zwolnieniem – ważne informacje

Niepełnosprawność to problem, który nie powinien dyskwalifikować przed możliwością zatrudnienia. Niemieckie przepisy mają za zadanie chronić takie osoby i zapewnić im gwarancję bezpieczeństwa. W Niemczech obowiązuje ochrona osób niepełnosprawnych przed zwolnieniem.

Oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić takiego pracownika, jakby to mogło mieć to miejsce w przypadku pozostałych pracowników. Taki pracownik nie może więc otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę od swojego pracodawcy, ponieważ jest to niezgodne z przepisami niemieckimi. Pracodawca musi uzyskać zgodę Integrationsamt (Urząd ds. Integracji) przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracownika z niepełnosprawnością.

Oczywiście dopuszczalne jest zwolnienie takiej osoby, jednak musi zaistnieć tutaj bardzo ważny powód z winy pracownika. Wielu pracodawców liczy na nieznajomość przepisów przez pracowników, wręczając im wypowiedzenia, które nie są do końca zgodne z przepisami.

Analiza wypowiedzenia umowy o pracę – czy warto?

Czy warto dokładnie przeanalizować otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę? Z pewnością Ty sam mógłbyś nie wychwycić błędów bądź innych niejasnych kwestii. Kto zatem może Ci pomóc w takiej sytuacji?

Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, musisz jak najszybciej podjąć działania. Aby Twoje wypowiedzenie umowy o pracę zostało dobrze sprawdzone, powinieneś skorzystać z oceny sprawy przez eksperta. To właśnie prawnik Niemcy jest w stanie określić, czy zostałeś zwolniony zgodnie z prawem i czy możesz walczyć o swoje prawa.

Bezzasadne zwolnienie z pracy osoby niepełnosprawnej w Niemczech – co dalej?

Zdarza się, że pracodawca nie do końca ma świadomość, iż postąpił niezgodnie z przepisami, zwalniając niepełnosprawnego pracownika.

Nie powinno się zwlekać z działaniami, należy rozpocząć procedurę sądową w przeciągu 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Warto w takim wypadku skorzystać ze wsparcia, niemiecki adwokat będzie w stanie efektywnie reprezentować Ciebie przed niemieckim sądem.

Ochrona pracowników z niepełnosprawnością przed zwolnieniem w Niemczech jest dobrze uregulowana prawnie. Pracownicy mają prawo do ochrony przed dyskryminacją. W przypadku bezzasadnego zwolnienia istnieje wiele możliwości ochrony swoich praw. Ważne jest, aby nie bać się szukać pomocy, gdy prawa są naruszane.

Może spodobać Ci się również:

photo 1574958269340 fa927503f3ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia zarządzania bezpieczeństwem – dla kogo są polecane? Czy powinieneś wybrać studia podyplomowe?

1 lipca 2024

Studia związane z bezpieczeństwem są wbrew pozorom ciekawym kierunkiem, gdzie student może nabyć naprawdę wartościowe informacje. Dodatkowo dosyć ciekawie przedstawia się też perspektywa pracy na wielu różnych stanowiskach po ukończeniu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady