Jak sprawdzić czy alternator ładuje? Niebezpieczne skutki wadliwości tego urządzenia
Alternator jest bardzo ważnym urządzeniem w aucie, dzięki któremu podczas jazdy produkowana jest energia elektryczna. Bez niego, nie byłaby możliwa praca pozostałych systemów, oraz sterowanie wszelkimi procesami potrzebnymi do obsługi samochodu. Uszkodzony alternator oznacza nie tylko spadek napięcia, ale w konsekwencji nawet możliwość zniszczenia układów podczas jazdy. Jak zatem sprawdzić, czy alternator działa prawidłowo?
Na jakiej zasadzie działa alternator?
To układ, który produkuje energię na podobnej zasadzie co standardowa prądnica. Niewielki wirnik obracający się w warunkach pola magnetycznego tworzy prąd, który następnie dostarczany jest do akumulatora lub bezpośrednio do włączonych podczas jazdy urządzeń.
Alternator jest połączony do przekładni rozrządu, dzięki czemu działa przy każdym uruchomieniu silnika. Podczas częstej, codziennej jazdy, skutecznie doładowuje on akumulator, dzięki czemu maleje ryzyko utraty mocy i konieczność stosowania prostownika. Dobry alternator pomoże utrzymać baterię w jak najlepszej kondycji przez długi czas.
Jak sprawdza się ładowanie alternatora?
Do tego testu wykorzystuje się specjalny przyrząd do pomiaru napięcia stałego. W pierwszym kroku podłącza się go bezpośrednio do akumulatora przy nieuruchomionym silniku i odczytywany jest pomiar. Warto pamiętać, że w przypadku gdy badamy napięcie, elektrody miernika powinny być podłączone szeregowo.
W dalszej kolejności mechanik samochodowy uruchamia silnik i na klemach akumulatora sprawdza się, czy kontrolka ładowania akumulatora zgasła. Po kilkuminutowej pracy silnika, napięcie na akumulatorze powinno przekraczać 13 V na tzw. wolnych obrotach. Następnie uruchamia się wszystkie wymagające sporych nakładów energii systemy, takie jak ogrzewanie tylnej szyby czy nawiew i ponownie bada się napięcie. Przy prawidłowej pracy alternatora, będzie ono wynosić co najmniej 13,5 V.
Przede wszystkim warto dobrać miernik
Najlepszym urządzeniem do sprawdzenia napięcia alternatora wydaje się być elektroniczny tester podłączany na zaciski. Warto przede wszystkim wybrać sprzęt, które umożliwia wykonanie badania przy minimalnym napięciu 12 Volt. Pozwala skontrolować działanie alternatora, jak również poziom naładowania akumulatora, oraz zmiany napięcia w trakcie pracy silnika.
Koszty urządzenia są nieduże, zwykle jego cena wynosi około 25 zł, w razie problemów z doborem najlepszego zawsze może pomóc dobry mechanik. Kraków jest miastem, w którym chętnie podpowiadamy jakie akcesoria zastosować.
Można również wykorzystać tester napięcia akumulatora/alternatora. To sprzęt wykorzystywany do pomiaru stopnia naładowania baterii oraz właśnie pracy prądnicy. Jest on umieszczany w gnieździe zapalniczki samochodowej, a wynik przedstawiany jest w formie odpowiedniego koloru zapalającej się diody.
Może spodobać Ci się również:
Drzwi wejściowe to podstawowe wyposażenie każdego domu. Z tego powodu, powinniśmy o nie zadbać ja najlepiej, ponieważ mają one za zadanie nie tylko chronić przed wejściem obcych osób, ale również…
Czytaj więcej