Odzież ochronna i robocza na zimę
Jasno określone przepisy BHP nakładają na pracodawców zaopatrzenie pracowników w odpowiednią odzież roboczą zimową. W okresie od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku trwa okres zimowy ustalony ustawowo. W tym czasie prace w przeważającej mierze nie ustają, a w związku z tym należy dobrze ubrać pracownika.
W tym celu wybór odpowiedniego rodzaju odzieży gwarantującej bezpieczeństwo oraz wygodę, a przede wszystkim ciepło jest kluczowy. Wśród podstawowych elementów są kurtki, spodnie oraz buty. Wykonane powinny być z trwałych materiałów i odznaczać się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi.
Jaka powinna być kurtka robocza zimowa?
Głównym zadaniem, jakie ma odzież robocza i ochronna jest zapobieganie przed warunkami szkodliwymi dla pracownika. Z tego powodu wymaga się od pracodawcy, by wziął pod uwagę również pracę w niskich temperaturach. Odpowiednio dobrana kurtka na zimę powinna być ciepła, ale również wygodna.
Materiał o wysokiej termoizolacji gwarantuje dobry obieg powietrza, nie przegrzewa i nie powoduje wychłodzenia organizmu. Jednocześnie kurtka powinna zostać odpowiednio uszyta z materiału trwałego i niepodatnego na uszkodzenia. Kluczowe jest, by była również dopasowana do sylwetki i niekrępująca ruchów.
Spodnie zimowe – wygoda i ciepło
Tak jak kurtka zimowa, spodnie również powinny zapewniać bezpieczeństwo oraz ciepło. Cieplejszy materiał ochronny dobrze dopasowany sprawi, że pracownik wykonując swoje obowiązki nie będzie odczuwał niewygody. Niezależnie, czy to spodnie – ogrodniczki, czy też zwykłe z paskiem, powinny odpowiadać warunkom klimatycznym.
W zakładzie pracy zamkniętym nie muszą być uszyte z grubego materiału, ale już przy pracach na zewnątrz muszą dobrze ocieplać pracownika. Pracodawca oceniając warunki stanowiska pracy musi określić poziom zagrożeń i warunków szkodliwych. To dotyczy również rozróżnienia odzieży na letnią i zimową.
Buty robocze zimowe
Obuwie jest kluczowym elementem ubioru ochronnego. Buty na okres zimowy powinny poza spełnieniem norm bezpieczeństwa gwarantować również dobrą izolację przed niskimi temperaturami. W tym względzie warto zaopatrzyć pracownika w wygodne i ciepłe obuwie, posiadające także podeszwę antypoślizgową. Dobrze dobrane buty na zimę powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Zima jest okresem trudnym, szczególnie dla osób pracujących na zewnątrz. Kilka godzin pracy w niskich temperaturach i przy opadach deszczu lub śniegu może spowodować utratę zdrowia. Dlatego też szczegółowo dobrane parametry odzieży ochronnej na zimę pozwolą na uniknięcie tego typu zagrożeń.
Może spodobać Ci się również:
Coraz więcej firm decyduje się na to, aby rozpocząć sprzedaż internetową. Biznes online pozwala dotrzeć do klientów na terenie całego kraju, a nawet całego świata. Warto w tym celu wykorzystywać…
Czytaj więcej