Jak powstają butelki szklane? Słów kilka o procesie produkcji

unnamed file 2

Butelki są wykorzystywane w większości gałęzi przemysłu. Wszelkiego rodzaju płyny muszą być zawarte w szczelnie zamkniętym pojemniku, a takimi naczyniami są butelki. Niezależnie, czy jest to przemysł spożywczy, farmaceutyczny, czy kosmetyczny butelki szklane są często jedyną formą możliwą do przechowywania płynów.

Szkło, jako materiał ma szereg właściwości, które pozwalają substancjom w środku na zachowanie swoich walorów. Szklane opakowania nie wchodzą w reakcję chemiczną z zawartością, w związku, z czym można przechowywać w nich tak syrop na kaszel, jak roztwór chemiczny, czy alkohol.

Butelka ma kształt walca, który u dołu jest zamknięty, a u góry zakończony wąskim wylotem. Charakterystyczna cecha butelki to wąska szyjka zamykana szczelnie od góry. Zawsze musi mieć średnicę mniejszą niż walec, niezależnie od jej długości.

W jaki sposób w dawnych czasach robiono butelki?

Nie wiadomo, tak naprawdę, kiedy powstała pierwsza butelka. Wiadomo, że szkło używane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą, niemniej dopiero w początkach naszej epoki zaczęto produkować naczynia. Pomysłowość ludzka nie zna granic, a potrzeba przechowywania płynnych zawartości wymogła powstanie butelki.

W najdawniejszych czasach naczynie szklane powstawało dzięki stosowaniu woreczka z piaskiem. Woreczek zanurzano w roztopionym szkle, które następnie studzono. Po schłodzeniu piasek był wysypywany, resztki woreczka usuwane i w ten sposób otrzymywano formę pustą w środku. 

Powstawanie butelki w dzisiejszych czasach

Doskonalenie przez wieki metody produkcyjnej doprowadziło do nowoczesnych technologii produkcji wielokształtnych butelek szklanych. Dzisiejsze butelki zawdzięczają swój kształt metodzie odlewniczej. Technologia stosowana, tak przy butelkach szklanych, jak plastykowych, polega na wypełnieniu naczynia odlewniczego surowcem i ukształtowaniu odpowiedniej formy.

Aby forma stała się butelką należy schłodzone, lecz nadal płynne szkło w postaci oddzielonych „kropel” przelać do specjalnej formy nadającej kształt miniaturowej butelce. Następnie do wnętrza formy wtłacza się sprężone powietrze i kształtuje w odpowiedni sposób.

Gotowa forma butelki. Co dalej?

Zastygnięta masa szklana po wystudzeniu staje się butelką, którą należy poddać procesowi wykańczania i dekorowania. Wśród różnych sposobów zdobienia można wyróżnić grawerowanie. Chcąc uzyskać taki efekt należy formę do wylania szkła odpowiednio ukształtować.

Zwrócić uwagę warto na laserowe zdobienie butelek szklanych. To jedna z najnowszych technologii używana w wyspecjalizowanych hutach szkła.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak wygląda praca na obrabiarkach CNC? Ważne wskazówki dla początkujących

1 stycznia 2022

Praca w zakładach produkcyjnych najczęściej wiąże się z wykorzystaniem odpowiednich maszyn. To właśnie z ich pomocą można otrzymać różnego rodzaju części, które są wykorzystywane w dalszej produkcji. Jeżeli chcemy bliżej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady