Ciepłe drzwi zewnętrzne. Jakie wybrać?
Energooszczędność jest w modzie. Każda technologiczna dziedzina życia pełna jest rozwiązań pozwalających na zaoszczędzenie energii, czy to elektrycznej, czy cieplnej. W przypadku budownictwa jest to bardzo wyraźny trend.
Wybierając producenta drzwi zewnętrznych do domu lub mieszkania kierujemy się tym samym, co przy wyborze okien. Drzwi i okna muszą nasze mieszkanie zachować w ciepłym klimacie. Producenci drzwi zewnętrznych kładą na ten aspekt główny nacisk, a używając nowoczesnych technologii tworzą drzwi idealnie dopasowane do potrzeb.
Technologia i współczynnik ciepła
Ciepłe drzwi, to z całą pewnością dobrze dopasowane do siebie wszystkie elementy konstrukcji. Zachowanie szczelności oraz dobrej izolacji ciepła jest tu kluczowe. W przypadku okien oraz drzwi zewnętrznych określone zostały parametry współczynnika przepuszczalności ciepła.
Sięgając po specyfikację danego modelu można zobaczyć takie oznaczenie: Ud od 0,63 W/m2K. Oznacza to ile ciepła maksymalnie „ucieknie” z 1m2 domu. Izolacja o takich parametrach spełnia wymagania najbardziej energooszczędnej budowy domu w standardzie pasywnym.
Jakie materiały dają taką izolację?
Wśród materiałów drzwiowych najbardziej popularne jest drewno, stal, aluminium oraz PCV. Każdy z osobna materiał ma swoje wady i zalety. W nowoczesnej technologii można połączyć je ze sobą w taki sposób, by zachować zalety i wyeliminować wady.
Wybierając drzwi hybrydowe otrzymujemy najwyższe wartości nie tylko cieplne, ale również antywłamaniowe oraz izolacji akustycznej. Drewno wzmocnione blachą, a także stal tworzą konstrukcję trwałą, wytrzymałą i z małym współczynnikiem przenikania ciepła. Warto też zwrócić uwagę, że nie są zbyt drogie w proporcji ceny, do jakości.
Najważniejszy izolator, czy co w środku?
Każde drzwi, aby spełniały normy termoizolacyjne muszą być odpowiednio wypełnione. Wstrzyknięcie piany poliuretanowej o wysokiej gęstości da tu najlepsze efekty. Jest to materiał izolacyjny stosowany również do ociepleń domów od zewnątrz, a nawet od wewnątrz.
Wysokie parametry izolacji cieplnej oraz akustycznej piany PUR pozwalają na jej wszechstronne wykorzystanie. W przypadku wypełnienia drzwi warstwa wewnętrzna działa jak otulina i nie przepuści powietrza.
Drzwi, to nie tylko skrzydło drzwiowe. To również rama i ościeżnica. Warto w związku z tym postawić na konstrukcję, której wszystkie elementy będą dobrze zaizolowane. Wybór producenta drzwi zacząć należy od określenia własnych wymagań, co do produktu. Nie ma sensu budować domu pasywnego i liczyć, że jakiekolwiek, byle ładne drzwi, spełnią warunki takiej budowy.
Może spodobać Ci się również:
Wirtualne biuro pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy jest to jedyna zaleta tego rozwiązania, coraz bardziej popularnego wśród polskich przedsiębiorców? Odkrywamy inne powody, dla których wirtualne biuro…
Czytaj więcej