Jak założyć e recepte?

Jak założyć e recepte?

Na początku stycznia 2020 roku do użytku służby zdrowia oddano nowy program cyfryzacji. Wśród rozwiązań elektronicznych znalazły się e-zwolnienia i e-skierowania. Niebagatelnym udogodnieniem tak dla lekarzy, jak farmaceutów oraz pacjentów jest recepta online.

E-recepta wyparła całkowicie recepty papierowe, a tym samym poprawiła i ułatwiła całą drogę od wypisania leków przez lekarza do wykupienia ich przez pacjenta w aptece. Jej główną przewagą jest czytelność, która niweluje błędy przy odczytywaniu oraz dawkowaniu lekarstw. W chwili obecnej wystarczy podać kod recepty i PESEL, a farmaceuta bez problemu wyda zalecone leki.

Jak zostaje wystawiona e-recepta?

Zasada działania jest prosta. Lekarz loguje się do rejestru leków skąd wybiera odpowiednie medykamenty i zamieszcza wraz z zaleceniami w elektronicznej recepcie. Pacjent uzyskuje kod recepty SMS-em lub na podany email i z tym udaje się do apteki. Farmaceuta korzystając z elektronicznego systemu wydaje zaordynowane lekarstwa.

To proste rozwiązanie umożliwia realizacje każdej recepty w sposób bezbłędny. Nie jest też możliwe jej niezrealizowanie przez zamazaną pieczątkę lub nieczytelne pismo lekarza. Wygodę podkreśla również możliwość wykupienia leków w każdej aptece w kraju.

Jak uzyskać kod recepty?

Aby móc otrzymać kod recepty pacjent powinien założyć Internetowe Konto Pacjenta. Zaletą tego jest możliwość wglądu w przepisane leki, jak również cała historia choroby. Założenie konta nie jest trudne, a dzięki niemu pacjent jest w pełni zidentyfikowany dla lekarza i farmaceuty.

IKP zawiera numer telefonu oraz skrzynkę mailową pacjenta, a to ułatwia dostarczenie wiadomości z kodem e-recepty. Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać nie tylko z lekarzy w przychodni, ale również z lekarskich porad zdalnych. W przypadku zdalnej diagnozy dolegliwości lekarz na podstawie danych pacjenta może wystawić elektroniczną receptę.

Jak odebrać e-receptę bez IKP?

E-recepta jest idealnym rozwiązaniem dostosowanym dla pacjentów, którzy chorują przewlekle i muszą przyjmować te same leki przez długi okres czasu.  W poprzednim systemie pacjent musiał za każdym razem ponawiać wizytę u lekarza, aby otrzymać nową receptę. W przypadku e-recepty wystarczy kontakt telefoniczny, a lekarz mający wgląd w historię choroby oraz leków przyjmowanych przez pacjenta, automatycznie ponawia daną receptę.

Bez Internetowego Konta Pacjenta chory również może otrzymać e-receptę. Wówczas można otrzymać papierowy wydruk e-recepty, wystarczy tylko zgłosić to lekarzowi podczas wizyty.

Może spodobać Ci się również:

Jaki płyn chłodniczy do motocykla? Wybierz tylko sprawdzony produkt

Jaki płyn chłodniczy do motocykla? Wybierz tylko sprawdzony produkt

30 października 2020

Podczas jazdy, elementy układu napędowego oraz silnik znacznie się nagrzewają. Płyn chłodniczy pomaga rozproszyć ciepło w obrębie zamkniętego układu, dzięki temu przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy silnika. Substancja może…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady