Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

unnamed file 4

Zęby mądrości nie są mile widziane, bo zazwyczaj stwarzają problemy. Ósemki wyrzynają się podczas wychodzenia w dorosłość, choć nie jest to regułą, bo niekiedy można zaobserwować ich wzrost dopiero po 30-stce. Są zaliczane do narządów szczątkowych, czyli takich, które w procesie ewolucji straciły znaczenie i nie pełnią dziś żadnej ważnej funkcji. 

Kiedy warto zdecydować się na usunięcie zębów mądrości?

Jest kilka wskazań do usunięcia ósemek, wśród nich można wyróżnić zapalenie dziąsła, wyrastanie zębów pod nieodpowiednim kątem, stłoczeni zębów, krzywienie się zębów sąsiadujących, rozwój próchnicy, migreny, ucisk na korzenie zębów trzonowych. Bardzo często chirurgiczne usuwanie ósemek Kraków jest zalecane przed leczeniem ortodontycznym. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek można przeprowadzić profilaktycznie lub z powodów medycznych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą, jeśli są ku temu przesłanki. 

Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?

Do takiego zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Stomatolog może poprosić nas o wykonanie zdjęcia pantomograficznego, tomografii stożkowej oraz badania krwi. Zabieg odbywa się najczęściej z miejscowym znieczuleniu i choć nie należy do najprzyjemniejszych, to nie jest zbyt bolesny. 

Gdy ząb jest wyrżnięty do zadań dentysty, należy wyłącznie jego rozchwianie, niekiedy jednak konieczne jest przecięcie dziąsła, aby móc go wydobyć. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i złożona. Dobry chirurg powinien poradzić sobie z ósemkami niezależnie od tego, jak są umiejscowione.

Rekonwalescencja po zabiegu

Ostateczny wynik leczenia oraz komfort podczas rekonwalescencji w dużej mierze zależy od pacjenta. Jeżeli będziemy dbać o siebie i przestrzegać zaleceń stomatologa, wówczas gojenie powinno przebiegać szybko i bez żadnych powikłań.

Po zabiegu może oczywiście pojawić się ból i obrzęk, dlatego zaplanujmy sobie wolne popołudnie, aby można było wypocząć. Niekiedy niezbędne okazuje się zażycie środków przeciwbólowych, dlatego warto mieć je pod ręką. Pomogą również chłodne kompresy przykładane w okolice policzków. 

W czasie rekonwalescencji należy zrezygnować z alkoholu, papierosów, pokarmów, które są  twarde. Można zastosować również specjalne płukanki, a jeżeli chodzi o szczotkowanie zębów, warto być delikatnym i ostrożnym. Jeżeli z jakichś przyczyn wystąp gorączka, a ból będzie się nasilał, wówczas warto zgłosić się do swojego stomatologa. 

Choć usuwanie ósemek nie jest najprzyjemniejsze, to taki zabieg niekiedy jest konieczny. W tym wypadku kluczowy jest wybór odpowiedniego specjalisty, dobry chirurg stomatologiczny, na pewno udzieli nam stosowanego wsparcia. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jaki garnitur wybrać na jesień 2021? O czym warto pamiętać?

1 września 2021

W szafie każdego pana powinien znajdować się przynajmniej jeden garnitur. Jest to formalny strój, który można założyć przy różnych oficjalnych lub mniej formalnych okazjach. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się garnitur szyty…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady