Co robi dentysta, gdy boli ząb? Czego możemy się spodziewać w gabinecie dentystycznym?

unnamed file 1

Ból zęba to problem, który naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Niestety sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić co, jest tego przyczyną. Chociaż jednym z najczęstszych powodów bólu zęba jest próchnica to, może być także wiele innych przyczyn. Każda dolegliwość powinna być konsultowana ze stomatologiem. Dzięki temu lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

Pierwszy etap – diagnoza

Wiele osób, które rzadko bywają w gabinecie stomatologicznym, zastanawia się co, robi stomatolog, gdy znajdziemy się już na fotelu. Otóż pierwszym krokiem, jaki wykona specjalista, jest dokładne obejrzenie zęba. Niekiedy już na pierwszy rzut oka widać co się dzieje, ale bywają także sytuacje, kiedy koniecznie trzeba wykonać zdjęcie panoramiczne zębów Białystok.

Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie, ponieważ od tego zależy konkretne leczenie. Oprócz rtg zębów Białystok dentysta może badać stan uzębienia w inny sposób np. sprawdzić, czy ząb jest wrażliwy na zimno.

Istotne jest także to, żeby pacjent dokładnie określił co się, dzieje i gdzie odczuwa ból. Co więcej, duże znaczenie ma też to jak długo, trwa ten stan i kiedy się nasila. Dlatego współpraca pacjenta z lekarzem jest ważna.

Ustalenie przyczyny – co dalej?

Przyczyn bólu zęba może być kilka. Oprócz próchnicy wyróżnia się też stany zapalne, czy ukruszenie zęba. Jeżeli jednak ubytki w zębie będą spowodowane próchnicą dentysta może skierować daną osobę na zdjęcie rtg zębów Białystok.

Pozwoli to na dokładniejsze sprawdzenie jak bardzo zaawansowana, jest próchnica. Leczenie polega na oczyszczeniu zęba ze zmian spowodowanych próchnicą. Niekiedy konieczne jest założenie tzw. lekarstwa do zęba.

Ma to na celu uratowanie przed leczeniem kanałowym, które wiąże się z większą ingerencją, niż zwykłe założenie plomby i rtg Białystok. Jeśli okaże się, że ból wynika z ukruszenia zęba to jedynym rozwiązaniem, jest jego odbudowa, chyba że ukruszenie jest niewielkie wtedy, wystarczy drobne wygładzenie.

Jak pozbyć się bólu czekając na wizytę?

Pomimo tego, że pacjent z bólem zęba musi być przyjęty od razu nie, oznacza, że faktycznie wejdziemy do gabinetu w momencie, kiedy pojawimy się w przychodni. Często musimy poczekać, aż wyjdzie poprzedni pacjent.

Niekiedy przed wizytą musimy zrobić prześwietlenie zębów Białystok. Co zrobić, aby zmniejszyć ból lub całkowicie się go pozbyć?

Najprostszym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe, które mają szybkie działanie. Natomiast jeżeli podejrzewamy stan zapalny jamy ustnej idealne, będą płukanki. Trzeba pamiętać, że takie sposoby przynoszą ulgę tylko na chwilę dlatego też nie, powinniśmy odkładać wizyty na później.

Może spodobać Ci się również:

photo 1642977195677 e3533a97b9c3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dentysta usuwa kamień nazębny? Co zrobić, aby uniknąć gromadzenia się kamienia nazębnego?

1 czerwca 2023

Regularne zabiegi związane z poprawą stanu uzębienia są niezwykle ważną czynnością. Dzięki temu można jeszcze bardziej zadbać o swoje zęby, co oczywiście pozytywnie wpłynie na ich stan. Jednym z często…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady