Co to jest toczenie? W jakich miejscach obróbka toczenia znajduje zastosowanie?

photo 1566847936715 5e147ef9caeccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDV8fG1ldGFsJTIwd29ya3xlbnwxfDB8fHwxNjM1MTcyOTMzixlibrb 1.2.1q80w1080

Toczenie to jeden z rodzajów obróbki, która przeprowadzana jest w wielu różnych zakładach produkcyjnych. Obecnie nowoczesne maszyny dają jeszcze więcej możliwości, co niesie wiele korzyści dla przedsiębiorstw. Jak wygląda proces toczenia i jakie urządzenia wykorzystuje się do tego rodzaju obróbki?

Toczenie – jak wygląda?

Toczenie jest obróbką wiórową, która znajduje zastosowanie w obrabianiu powierzchni nie tylko zewnętrznych, ale też wewnętrznych. Sam proces toczenia polega na usuwaniu nadmiaru warstw za pomocą noża tokarskiego lub innego przeznaczonego do tego celu narzędzia.

W ten sposób dane elementy uzyskują pożądany kształt oraz wielkość. Obróbka zwana toczeniem to jedna z najczęściej wykonywanych prac w zakładach produkcyjnych oraz mniejszych warsztatach. Dany element zostaje wprowadzony w ruch obrotowy, a następnie odpowiednie narzędzia przeprowadzają proces toczenia, uzyskując tym samym pożądany element.

Gdzie obróbka toczenia znajduje zastosowanie?

Toczenie to proces wykorzystywany przede wszystkim w produkcji różnego rodzaju urządzeń, czy maszyn. Każde z urządzeń musi mięć odpowiednio dopasowane do siebie części, aby mogło prawidłowo działać. Toczenie umożliwia wytworzenie takich części, dzięki którym możliwe jest skonstruowanie maszyn i urządzeń.

Obróbka toczenia wykonywana jest najczęściej w dużych przedsiębiorstwach, gdzie odbywa się produkcja na dużą skalę. Takie firmy zatrudniają zazwyczaj ogromną ilość pracowników i posiadają w swoim wyposażeniu mnóstwo wyspecjalizowanych maszyn obróbczych. Warto dodać, że w dużych zakładach produkcyjnych spotyka się maszyny obróbcze CNC m.in. wytaczarki, frezarki, lasery itp.

Czy można zmniejszyć powierzchnię zajmowaną przez maszyny?

Mały zakład produkcyjny to zmora niejednego przedsiębiorcy. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą zwiększyć powierzchnię użytkową hali lub innych pomieszczeń, gdzie znajdują się maszyny obróbcze. Do takich rozwiązań zaliczamy centra obróbcze, które zajmują stosunkowo mniej miejsca, niż kilka maszyn wykonujących poszczególne czynności.

Wielu przedsiębiorców wybiera taką możliwość, dzięki czemu jest więcej miejsca, które można zagospodarować w inny pożyteczny sposób. Centra obróbcze przekładają się też na komfort pracy pracowników, którzy mają wszystko w jednym miejscu. Obsługa takich urządzeń jest znacznie prostsza, gdyż cały czas można poświęcić jednej maszynie, a nie nadzorować kilka osobnych urządzeń.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co to jest degustacja? Dlaczego proces degustacji jest tak ważny?

1 lipca 2021

Picie wina to jedna z ważniejszych czynności na wielu przyjęciach lub imprezach. Warto jednak wiedzieć, że zanim przystąpimy do spożywania wina, powinniśmy prawidłowo przeprowadzić degustację. Jest to dosyć istotny element,…

Czytaj więcej