Co to jest zdjęcie celafometryczne? Gdzie można wykonać zdjęcie celafometryczne?

photo 1629909615957 be38d48fbbe6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Różne rodzaje zdjęć RTG to bardzo pomocne badania w stomatologii. Często określenie dokładnego stanu zębów nie byłoby możliwe, gdyby nie zdjęcia rentgenowskie. Czym jest zdjęcie celafometryczne, co daje i w jakich sytuacjach jest ono zalecane?

Zdjęcie celafometryczne – co to jest?

Zdjęcie celafometryczne to inaczej zdjęcie rentgenowskie, które wykonywane jest z bocznej pozycji czaszki. Ten rodzaj zdjęcia umożliwia dokładne uwidocznienie całego zgryzu, a dokładniej zębów, tkanek miękkich, kości, zatok.

Jest to tak samo wartościowe i przede wszystkim wiarygodne zdjęcie, co pozostałe zdjęcia rentgenowskie. Rodzaj zdjęcia, jakie zostanie wykonane u pacjenta, określa stomatolog, w zależności od problemu. Pacjent nie musi przygotowywać się do tego badania, a samo zdjęcie trwa kilka minut.

Zdjęcie panoramiczne zębów Wrocław – jak często wykonuje się takie badanie?

Zdjęcia panoramiczne zębów Wrocław to badania, które pozwalają na dokładne obejrzenie uzębienia i ewentualne wychwycenie pewnych nieprawidłowości. Czy wiesz, że stomatolog nie zawsze jest w stanie dostrzec gołym okiem zmian w obrębie zębów? Niektóre ze zmian nie są widoczne, gdyż znajdują się wewnątrz zębów lub w ich okolicach.

Zdjęcie RTG to stosunkowo mała dawka promieniowania, dzięki czemu pacjent nie jest narażony na żadne niebezpieczeństwo. Takie badania są bezpieczne i mogą być przeprowadzane u dzieci oraz kobiet w ciąży. Badanie to może być wykonane bezpośrednio w miejscu, gdzie mieści się gabinet bądź stomatolog może pokierować pacjenta tam, gdzie takie zdjęcia są wykonywane, dając oczywiście skierowanie na badanie.

Największym udogodnieniem dla pacjentów jest wykonanie tego badania od razu w gabinecie, co oferują profesjonalne i nowoczesne gabinety stomatologiczne. Chcąc wybrać dobry gabinet, warto zwrócić uwagę na ofertę, ponieważ od tego zależy zakres udzielonych usług.

Czy zdjęcie rentgenowskie zębów zawsze jest konieczne?

Nie za każdym razem stomatolog zaleca wykonanie zdjęcia RTG. Od czego zależy, więc kwestia wykonania zdjęcia RTG? W przypadku niewielkiego ubytku w zębie wystarczy oczyszczenie go i wypełnienie.

Jeżeli jednak pacjent, zwłaszcza dolegliwości bólowe, a ząb lub jego okolica nie wygląda najlepiej, stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby sprawdzić, co się dzieje w jego wnętrzu. Jest to prosta i szybka metoda na określenie problemu, z jakim mamy do czynienia i pozwala to szybko wdrożyć leczenie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jak zachować pozytywne nastawienie podczas poszukiwania pracy?

1 maja 2021

Podczas poszukiwania pracy zdarza się bezrobotnemu popaść w zniechęcenie. Często głównym powodem jest przewlekłe szukanie bez pozytywnych rezultatów. Dlatego ważne jest działanie, które spowoduje, aby cały czas zachować pozytywne nastawienie,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady