Czy pracodawca może zwolnić pracownika podczas jego choroby? O czym powinien wiedzieć pracownik przebywający na L4?
Choroba to czas, którego nie mamy możliwości przewidzieć. Zwolnienie chorobowe jest więc całkowicie normalnym zjawiskiem i pozwala pracownikowi na całkowitą regenerację, dzięki czemu może on wrócić do pracy pełny sił. Kwestia zwolnienia w Niemczech, jednak wcale nie przedstawia się tak pozytywnie. Niestety może się zdarzyć, że pracodawca wręczy swojemu pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, gdy ten będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Zwolnienie pracownika podczas choroby – jak jest to regulowane w Niemczech?
Niemieckie prawo regulujące kwestię zatrudnienia różni się od tego, które obowiązuje w Polsce. W Niemczech pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika przebywającego na L4.
Czy pracodawcy chętnie korzystają z tego prawa? Prawo Niemieckie dopuszcza taką ewentualność, co niestety budzi strach u wielu zatrudnionych na terenie tego kraju pracowników.
Należy wiedzieć, że nie każdy pracownik, który zachoruje i będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, zostanie od razu zwolniony. Pracodawcy rzadko kiedy zwalniają pracowników, z których są zadowoleni, jednak zawsze istnieje takie ryzyko.
Czy niemiecki pracodawca zawsze może szybko zwolnić pracownika przebywającego na L4?
Zwolnienie pracownika przebywającego na L4 nie zawsze jest takie proste, jakby się to mogło wydawać. Dlaczego? Pracownik, który jest zatrudniony na pełny etat dłużej niż 6 miesięcy, a firma zatrudnia więcej niż 10 pracowników, jest dodatkowo chroniony przed zwolnieniem z pracy.
Oznacza to, że pracodawca może wręczyć kündigung w sytuacji, gdy pracownik niewłaściwie zachowuje się w miejscu pracy, redukcji etatów, ale też z przyczyn osobistych (tu zalicza się też, częstotliwość chodzenia przez pracownika na zwolnienia lekarskie, czas zwolnienia chorobowego, ale też choroba, na jaką pracownik choruje).
Czy można się bronić przed zwolnieniem z pracy podczas przebywania na chorobowym?
Nie każde wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech jest zasadne, nawet gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Pracownik, który zostanie zwolniony z pracy w takiej sytuacji, może się przed tym bronić. Ma on również prawo do skierowania sprawy do sądu, aby dochodzić swoich praw.
Zdarza się, że pracodawcy wykorzystują niewiedzę pracowników i nie zawsze postępują zgodnie z przepisami. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie konsultacji prawnej, aby wiedzieć, jakie mamy możliwości.
Może spodobać Ci się również:
Krótko mówiąc, działalność agencji pracy tymczasowej polega zarówno na znalezieniu , jak i udostępnieniu pracowników oraz przejęciu wszelkich procedur związanych z procesem zatrudnienia. W związku z tym agencja pracy tymczasowej…
Czytaj więcej