Dlaczego należy jeść wiśnie i pić sok wiśniowy na ból stawów?

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDV8fGNoZXJyeSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NzIzMjc1MjEixlibrb 4.0.3q80w1080

Wiśnie to owoce, które przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, a codzienne ich jedzenie lub picie soku wiśniowego sprawia, że cały organizm funkcjonuje lepiej i wydajniej. Istotne też jest to, że warto pić sok wiśniowy, a przede wszystkim wówczas, gdy zaczynają się z nimi problemy i pojawia się ból.

Sok wiśniowy obniża stan zapalny w organizmie i zmniejsza obrzęk stawów, co powoduje złagodzenie bólu. Jednocześnie poprawia elastyczność stawów, mobilność i funkcjonalność. Wiśnie mają silne właściwości przeciwzapalne, porównywalne z działaniem przeciwbólowym niektórych leków takich jak np. ibuprofen.

Co to jest zapalenie stawów?

Zapalenie stawów jest ogólnym terminem oznaczającym kilka stanów charakteryzujących się silnym bólem oraz widocznym obrzękiem stawów. W zależności od rodzaju objawy zazwyczaj obejmują  sztywność stawów i zmniejszony zakres ruchów. Dochodzi do tego utrata elastyczności,  a nawet deformacja.

Przeciwzapalne, przeciwartretyczne właściwości wiśni, to głównie przez przeciwutleniacze znane jako antocyjany. Udowodniono, że jedzenie wiśni na ból stawów zmniejsza stan zapalny w organizmie, co z kolei zmniejsza obrzęk dotkniętych stawów i związany z tym ból. Korzyści z regularnego spożywania wiśni obejmują poprawę mobilności, poprawę zdrowia psychicznego i jakości życia, a także lepszy sen.

Jak działa sok wiśniowy na ból stawów?

To, co sprawia, że sok z wiśni jest dobry na ból stawów, to przeciwutleniacze antocyjanowe w wiśniach, które hamują wiele procesów zapalnych. Antocyjany są odpowiedzialne za kolor wiśni i soku wiśniowego.

Pomagają w bólu stawów, poprzez zmniejszenie markerów stanu zapalnego w organizmie, przyczyniając się do zanikania objawów zapalenia, co przekłada się na zmniejszenie obrzęku stawów i bólu. Silne działanie przeciwzapalne zaobserwowano we wszystkich odmianach wiśni, jednak większość badań wydaje się faworyzować cierpkie wiśnie i cierpki sok wiśniowy.

Przeciwzapalna kwercetyna, czyli drugi zbawienny składnik wiśni

Kwercetyna jest przeciwutleniaczem flawonoidowym występującym naturalnie w wiśniach słodko-kwaśnych lub cierpkich. Jest silnym środkiem przeciwzapalnym z korzyścią dla stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów. O ile antocyjany zbijają stan zapalny, o tyle kwercetyna zapobiega powstawaniu takowego.

Regularne picie soku wiśniowego sprzyja walce z układem kostno-stawowym, co potwierdzają liczne badania. Latem warto sięgnąć po świeże owoce, ale zimą również należy wspierać organizm i regularnie pić naturalny sok z wiśni.

Może spodobać Ci się również:

Jakie korzyści przynosi wirtualne biuro?

Jakie korzyści przynosi wirtualne biuro?

30 października 2020

Wirtualne biuro pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy jest to jedyna zaleta tego rozwiązania, coraz bardziej popularnego wśród polskich przedsiębiorców? Odkrywamy inne powody, dla których wirtualne biuro…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady