Ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz? Sprawdź jaką sumę przygotować!

unnamed file

Tynkując ściany, możemy łatwo zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci. To także doskonały sposób zamaskowania defektów murarskich i przygotowania gładkiej, estetycznej powierzchni. Dlatego proces tak chętnie wykorzystywany jest przez właścicieli mieszkań – tynkowanie pozwala upiększyć budynek z zewnątrz. Jednak taki proces może przynieść spore koszty. Ile dokładnie zapłacimy za tynkowanie?

Czy to w ogóle konieczne?

Wiele budynków nie posiada warstwy tynkowej. Oczywiście, pokrycie ścian dodatkową powłoką nie jest koniecznością, jednak każdy rozsądny właściciel z pewnością zdecyduje się na takie działanie. Tynkowanie może przynieść sporo korzyści…

Przede wszystkim to doskonały sposób izolacji ścian od otoczenia. Są one przecież nieustannie narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, wilgoć czy mróz. Brak zabezpieczenia może po kilku, kilkunastu latach objawić się poprzez zawilgocenia ścian, miejscowe odpadanie zaprawy murarskiej, a także w postaci innych defektów. Tynk ma również aspekt estetyczny – taka powłoka nie tylko zabezpiecza, lecz doskonale dekoruje ściany!

Od czego zależą koszty?

Nie da się jednoznacznie ustalić stawki za tynkowanie. Zazwyczaj wynika ona z kilku czynników, na przykład:

  • z zastosowanego typu zaprawy tynkowej,
  • wielkości tynkowanej powierzchni,
  • techniki tynkowania (ręcznie lub wykorzystując agregat tynkarski),
  • dodatkowych kosztów (ocieplenie mieszkania, instalacja parapetów, pokrycie nierówności na ścianach).

Dodatkowym czynnikiem mogą być stawki za robociznę proponowane przez firmę tynkarską. Każda z nich ustala swój indywidualny cennik, przez co całkowity koszt może ulec zwiększeniu. Warto więc przed nawiązaniem współpracy z firmą dokładnie przejrzeć kilka ofert i wybrać tę najlepszą.

Ile kosztuje metr kwadratowy tynku?

Znacznie niższe koszty uzyskamy wykorzystując tynkowanie maszynowe. Przy tej technice, należy liczyć się z opłątą średnio:

  • 30-35 zł/ metr kwadratowy – w przypadku tynków cementowo- wapiennych
  • 20-30 zł/ metr kwadratowy z wykorzystaniem zapraw gipsowych.

Tynkowanie ręczne zazwyczaj wiąże się z kosztami o kilka złotych wyższymi. Mechanicznie nakładane zaprawy są więc korzystniejsze i znacznie szybciej zabezpieczymy mieszkania wykorzystując agregat tynkarski. Kraków jest miastem, w którym łatwo można się z nami skontaktować i wypożyczyć sprzęt usprawniający pracę. Warto pamiętać jeszcze o dodatkowym koszcie, związanym z przygotowaniem ścian – gruntowanie zazwyczaj kosztuje 5-8 zł/ metr kwadratowy powierzchni.

Może spodobać Ci się również:

Jak wygląda w sprawa w sądzie przeciwko ZUS? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jak wygląda w sprawa w sądzie przeciwko ZUS? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

31 października 2020

W wyniku niewłaściwej interpretacji przepisów lub pomyłek urzędników mogą powstać problemy dotyczące wypłaty świadczeń. Decyzja ZUS nie jest jednak ostateczna, i można się od niej odwołać poprzez pozew sądowy. Tego…

Czytaj więcej