Ile schną tynki cementowe i jak je wykonać?
Kondycja ścian w dużej mierze zależy od tego jak zabezpieczymy ich powierzchnię zewnętrzną. Zalegająca w obrębie głębszych struktur murów wilgoć może szybko doprowadzić do uszkodzenia ich struktury. Aby uniknąć takiego efektu, musimy zastosować odpowiednie tynki. Najpopularniejsze są zaprawy cementowo-wapienne, które przygotowuje się w kilku etapach…
Dlaczego warto postawić na takie mieszanki?
Zalet wykorzystania tynków cementowo wapiennych jest kilka. Przede wszystkim są to zaprawy o odpowiedniej grubości, które zabezpieczą ściany przez wiele lat. Mieszanki cementowo-wapienne nie absorbują wilgoci i szczelnie blokują dostępu do wewnętrznych struktur murów. Ponadto specyficzne właściwości tynku uniemożliwiają rozwój bakterii i grzybów na powierzchni ściany.
Zaprawy cementowo-wapienne mogą być nakładane ręcznie lub z pomocą agregatu tynkarskiego. Pierwszy sposób jest jednak znacznie dłuższy i wymaga odpowiedniej techniki oraz doświadczenia. Powłoki maszynowe są z drugiej strony bardziej jednolite, przez co zwiększa się ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie obrzutki
Na opracowaną powierzchnię ścian nakłada się pierwszą powlokę. Jej grubość nie musi być jednorodna, i ten etap sprowadza się w głównej mierze do naniesienia warstwy o grubości 1 cm na ścianę bez zacierania. Obrzutka ma wzmocnić przyczepność właściwego tynku i zwiększyć przez to wytrzymałość całej struktury.
Producent agregatów tynkarskich zaleca, by przygotować tę powłokę z nieco rzadszej zaprawy. Dzięki temu silniej zwiąże się ona z podłożem. Obrzutkę wykonuje się również przy innych rodzajach tynku, choć przy niektórych typach zaprawy można będzie pominąć ten krok.
Po wyschnięciu zaprawy czas na właściwe tynkowanie
Jeśli nałożyliśmy obrzutkę, możemy przejść do nakładania głównej powłoki. Najczęściej jej grubość wynosi około 2 cm i po zakończeniu natrysku warstwa jest zacierana, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Tynki cementowo-wapienne powinno się nakładać, trzymając końcówkę agregatu tynkarskiego w odległości nie mniejszej niż 15 cm od ściany.
Po nałożeniu tynku trzeba go jeszcze wygładzić, stosując klasyczną pacę tynkarską. Proces warto rozpocząć przed całkowitym wyschnięciem zaprawy, gdy będzie jeszcze możliwe wyrównanie powierzchni. Następnie musimy odczekać kilka do kilkunastu dni, aż tynk ulegnie całkowitemu stwardnieniu i możemy przechodzić do malowania ścian.
Może spodobać Ci się również:
Z porad kancelarii prawnych każdego dnia korzystają tysiące osób. Często jest to spowodowane brakiem znajomości przepisów prawnych. Warto też wspomnieć, że zazwyczaj na jednej wizycie w kancelarii prawnej się nie…
Czytaj więcej