Ile trwają studia? Co wpływa na czas nauki na uczelni wyższej?

photo 1477281765962 ef34e8bb0967cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia to czas intensywnej nauki, ale również beztroskie chwile, na jakie mogą liczyć studenci, zwłaszcza w przypadku studiów dziennych. Myśląc o studiach często, zastanawiamy się, ile czasu one trwają i co zyskamy, kończąc naukę na uczelni wyższej. Dowiedz się zatem, ile czasu zajmują studia wyższe i dlaczego warto na nie iść?

Studia – ile trwają?

To, ile będą trwać studia Szczecin jest uzależnione od tego, jaką konkretnie naukę wybierzemy. Wyróżnia się studia licencjackie, które trwają 3 lata oraz magisterskie 2-letnie. Student ma tu możliwość podjęcia samodzielnej decyzji o tym, czy chce ukończyć studia I stopnia, czy także te II stopnia.

W przypadku chęci uzyskania tytułu magistra okres nauki będzie trwał 5 lat. Na uczelniach oferowane są także studia inżynierskie I stopnia trwające 3,5 roku.

Studia inżynierskie pozwalające uzyskać tytuł magistra trwają 1,5 ro ku. Okres studiów jest, więc kwestią indywidualną w wielu przypadkach i zależy w dużej mierze od tego, jakie są nasze oczekiwania.

Studia podyplomowe – czy są to studia obowiązkowe i ile trwają?

Poza uzyskaniem przez studenta tytułu licencjata i magistra można ukończyć także studia podyplomowe. Taka forma nauki nie jest obowiązkowa. Można jednak wybrać studia podyplomowe w celu podniesienia swoich dotychczasowych kwalifikacji.

Często potrzebne są nam studia podyplomowe do zmiany stanowiska pracy na wyższe. Okres trwania studiów podyplomowych to najczęściej 2-3 semestry.

Warto zauważyć, że studia te rozpoczynają się w październiku, tak samo, jak nauka w pozostałych trybach studiów. Studia podyplomowe nie dają żadnego dodatkowego tytułu naukowego, ale student otrzymuje dokument potwierdzający ich odbycie. Takie studia to świetny sposób na doszkolenie się w danym kierunku, co wpłynie również pozytywnie na wykonywanie pracy zawodowej.

Studia wyższe to zajęcia nie tylko na uczelni

Studia wyższe zawsze kojarzone są z koniecznością osobistego uczestnictwa w zajęciach, ale czy wiesz, że nauka wyższa może być też realizowana w trybie online. Obecnie wiele uczelni oferuje studentom naukę przez Internet.

Zyskują oni możliwość wyboru dobrej uczelni oddalonej nawet o kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Udogodnieniem takich studiów jest to, że nie musisz pojawiać się na zajęciach osobiście. Wystarczy uczestnictwo online.

Coraz większa liczba studentów decyduje się na taką naukę. Uczestnictwo w wykładach bez konieczności wychodzenia z domu to też ogromna szansa na wykształcenie wyższe dla osób niepełnosprawnych lub tych bardzo zajętych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Ciepłe drzwi zewnętrzne. Jakie wybrać?

1 lutego 2021

Energooszczędność jest w modzie. Każda technologiczna dziedzina życia pełna jest rozwiązań pozwalających na zaoszczędzenie energii, czy to elektrycznej, czy cieplnej. W przypadku budownictwa jest to bardzo wyraźny trend. Wybierając producenta…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady