Jak czytać oferty pracy?

unnamed file 5

Internet odgrywa w dzisiejszym świecie bardzo ważną rolę. Dzięki niemu można nawiązać nowe znajomości, a także szybciej znaleźć wymarzone zatrudnienie. W sieci krąży bowiem mnóstwo ogłoszeń od firm, które szukają pracowników. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie oferty są godne zaufania. Jak odróżnić fałszywe anonse od prawdziwych? Na co zwracać uwagę podczas czytania poszczególnych propozycji? Odpowiedzi na przywołane pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie elementy powinno zawierać dobre ogłoszenie o pracę?

Każde ogłoszenie jest tworzone według ściśle określonych standardów. Co powinno się w nim znaleźć, by można je było uznać za wiarygodne? Przede wszystkim elementy, takie jak:

  • nazwa i opis stanowiska, którego dotyczy dany anons,
  • zakres oraz rodzaj obowiązków, jakie pracownik będzie wykonywał na oferowanym stanowisku,
  • informacje dotyczące przedsiębiorstwa, które rekrutuje pracowników (jego misji, kultury korporacyjnej, najważniejszych celów itp.),
  • forma zatrudnienia (umowa o dzieło, staż, kontrakt B2B itp.),
  • wysokość proponowanego wynagrodzenia, a także dostępność różnych dodatkowych benefitów (karta multisport, prywatna opieka medyczna, miejsce parkingowe, catering itp.).

Oczywiście nie wystarczy sprawdzić, czy oglądane ogłoszenie zawiera wszystkie wymienione wyżej komponenty. Trzeba jeszcze zweryfikować wiarygodność zaprezentowanych danych. Jak to zrobić? Zajrzyj na stronę internetową firmy, upewnij się, że została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możesz też poszukać opinii o pracodawcy na forach internetowych lub w social mediach.

Kiedy ogłoszenie o pracę może być fałszywe?

Pozostaje pytanie: po czym rozpoznać fałszywe ogłoszenie o pracę? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Jednak istnieje kilka „sygnałów ostrzegawczych”, które mogą świadczyć o tym, że dany anons jest fałszywy. Co powinno Cię zaniepokoić? Błędy ortograficzne, stylistyczne lub językowe, brak danych kontaktowych (e-mail, telefon etc.), lakoniczne, niezbyt precyzyjne informacje zawarte w ogłoszeniu czy obietnice łatwego zarobu bez wymaganego doświadczenia.

Gdzie szukać ofert pracy?

W Internecie działa szereg różnych serwisów z ogłoszeniami o pracę. Który portal pracy wybrać? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Warto korzystać z usług sprawdzonych, renomowanych platform o ugruntowanej pozycji na rynku, na przykład Jotoperson. Na stronach tego typu publikowane są wyłącznie oferty, które zostały wcześniej zweryfikowane pod kątem wiarygodności.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581094480465 4e6c25fb4a52cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej? Jak kwestia ta uregulowana jest przez przepisy?

1 grudnia 2023

Stosowanie środków ochrony osobistej przez pracowników pozwala na ich skuteczną ochronę przed występującymi w miejscu pracy zagrożeniami. Pracownik nie może pracować w miejscu, gdzie narażony jest na niebezpieczeństwo bez odpowiednich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady