Jak odrestaurować kamienne schody?

unnamed file 8

Kamienne elementy aranżacji zewnętrznej oraz wewnętrznej są aktualnie bardzo popularne. Kamień uznany jest za tworzywo trwałe, wytrzymałe i doskonałe do obróbki technicznej. Jet to prawda, jednakże każda materia podlega siłom niszczących, również kamień.

Posiadając schody kamienne zewnętrzne musimy brać pod uwagę czynniki taki, jak zmiany temperatury, wilgotność, wiatry, a także inne warunki sprzyjające niszczeniu powierzchni. Niewątpliwie, schody są częstą deptane, a po ich powierzchni przesuwane są mniejsze lub większe przedmioty. To powoduje, że raz na jakiś czas dokładnie należy je oczyścić i poddać renowacji, a służąca do tego chemia do kamienia będzie doskonałym wyborem.

Czyszczenie schodów kamiennych

Żeby struktura kamienna długo wyglądała, jak nowa należy o nią odpowiednio dbać. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być regularne i dopasowane do rodzaju kamienia. W przypadku granitu pielęgnacja jest stosunkowo prosta, wystarczy odpowiedni płyn do czyszczenia i miękka szczotka. Granit jest materiałem o niskiej ścieralności i nie niszczy się szybko.

Inaczej sprawa ma się w przypadku marmurowych schodów. Nie są one polecane, jako zewnętrzne struktury, jednakże często, przez swój wygląd, właściciele domów się na nie decydują. Tu zabiegi pielęgnacyjne wymagają większej uwagi i muszą być częste. Specjalistyczne preparaty do marmuru dobrze jest wybrać za rada odpowiedniego specjalisty.

 Zabiegi renowacyjne kamiennych struktur

Raz na kilka lat warto dokonać renowacji schodów z kamienia. Wówczas trzeba zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni, a następnie należy ją wyrównać. W tym celu można wykorzystać urządzenie szlifujące z diamentowymi tarczami. Warto pamiętać, że, aby nie zapylić otoczenia, prace należy wykonywać na mokrej powierzchni.

Po wyszlifowaniu przystępujemy do wyrównywania ubytków. Zazwyczaj są to drobniejsze odpryski, które można wyrównać za pomocą kleju epoksydowego. Dobrać zaprawę można do posiadanego rodzaju kamienia oraz pod względem kolorystycznym.

Ostatnie etapy renowacji kamienia

Po wyschnięciu powierzchni można przystąpić do jej oszlifowania tarczami delikatniejszymi o mniejszej ziarnistości. Na tym etapie powierzchnia jest już ostatecznie wyrównywana i wygładzana. Dopiero idealnie gładki kamień będzie można na końcu zaimpregnować odpowiednim preparatem.

Ostatecznie polerujemy powierzchnię jeszcze drobniejszym ścierniwem. To działanie ma na celu utwardzenie kamienia i zwiększenie jego odporności na uszkodzenia. W końcowym etapie krystalizujemy schody, czyli w odpowiedni sposób je impregnujemy, by cieszyły oko przez kolejne lata.

Może spodobać Ci się również:

photo 1605470207062 b72b5cbe2a87cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNnx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie studia dzienne czy zaoczne? Czym się kierować podczas wyboru studiów?

1 lipca 2023

Ukończenie studiów wyższych daje dużo więcej możliwości i pozwala na dosyć szybkie znalezienie pracy i rozwiniecie kariery zawodowej. Obecnie studenci mają możliwość wyboru różnego rodzaju studiów, dzięki czemu mogą robić…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady