Jak skutecznie stłumić hałas w pracy? Poznaj skuteczne sposoby na ochronę słuchu

photo 1528642474498 1af0c17fd8c3ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca w miejscu, gdzie mamy do czynienia z głośnymi dźwiękami to niezwykle trudne zadanie. Oczywiście nie chodzi tu o trudności w wykonywaniu swoich obowiązków, a o dźwięki, które mogą negatywnie wpływać na skupienie pracownika, ale też jego zdrowie. Co należy wiedzieć o tłumieniu hałasu w miejscu pracy i kiedy trzeba chronić słuch?

Hałas w miejscu pracy – jak skutecznie go uniknąć?

Przyczyną hałasu w miejscu pracy, mogą być używane maszyny, pojazdy itp. Nie zawsze stłumienie hałasu jest możliwe nawet podczas stosowania specjalnych urządzeń wydających cichsze dźwięki. Czy da się uniknąć głośnych dźwięków w pracy?

Oczywiście, że tak! W momencie, kiedy wyeliminowanie dużego hałasu w miejscu pracy jest niemożliwe, należy zastosować akcesoria, które pozwolą nam zadbać o słuch. Jest to niezwykle ważne, aby móc zapewnić sobie komfort pracy, ale jednocześnie zadbać o zdrowie.

W tym celu należy stosować zatyczki do uszu w postaci stoperów lub nauszników przypominających słuchawki. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwala przede wszystkim zachować dobry słuch.

Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie ochronników słuchu?

Stosowanie środków ochrony osobistej przez pracowników jest uregulowane przez przepisy BHP. W przypadku, gdy w pracy występuje hałas pracodawca, ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie środki ochrony. Nie ma w takiej sytuacji możliwości wykonywania pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia.

W końcu chodzi tu o zdrowie, ale też bezpieczeństwo pracowników. Warto również wiedzieć, że kwestia stosowania ochronników słuchu uzależniona jest od poziomu występującego hałasu.

Obowiązek ochrony słuchu występuje w chwili, gdy natężenie dźwięku przekracza 85 db. Aby określić poziom hałasu, niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów, które pozwolą sprawdzić, z jak dużym hałasem mamy do czynienia i czy konieczne jest stosowanie ochronników słuchu.

Jak hałas wpływa na pracę?

Praca w dużym hałasie nie jest komfortowa, chyba że stosujesz ochronniki słuchu, dzięki czemu nie jesteś narażony na hałas. W przeciwnym razie doznasz problemów z koncentracją oraz ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Nawet chwilowe przebywanie w miejscu, gdzie występuje hałas, ma przykre konsekwencje.

Długotrwałe narażenie się na dźwięki może nieść poważne problemy, takie jak uszkodzenie słuchu, które może być trwałe. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pracownika, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jego zdrowie, pracę i dalsze życie, które z uwagi na gorszy słuch już nie będzie takie samo, jak wcześniej.

Może spodobać Ci się również:

Boczek czy bekon? Swojskie wędliny – sklep internetowy Martika

1 stycznia 2022

Najlepsze mięso wieprzowe Martika Od 1998 roku dzielimy się z Państwem wyjątkowymi, tradycyjnymi specjałami wędliniarskimi. Dzięki 100-letniej recepturze i dbałości o każdy etap procesu wytwarzania pysznego mięsa, jesteśmy w stanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady