Jak walczyć z gorączką domowymi i farmakologicznymi sposobami?
W wielu przypadkach pierwszym objawem stanu chorobowego jest podwyższona temperatura. To częsty objaw przeziębienia lub grypy, ale również dotyczy bardziej poważnych chorób. Wzrost temperatury oznacza zazwyczaj rozwijający się w organizmie stan zapalny, a to oznacza, że jeżeli gorączka utrzymuje się dłuższy czas warto skonsultować się z lekarzem.
Niemniej przy pierwszych objawach można wypróbować domowe sposoby na gorączkę lub farmakologiczne środki dostępne bez recepty. Preparaty takie można kupić w każdej aptece w różnych formach. Warto nadmienić, że tabletki na gorączkę, syropy lub domowe herbatki pomogą, jeśli temperatura nie wzrasta powyżej 39°C i nie utrzymuje się dłużej niż kilka dni.
Kiedy gorączka może zaniepokoić?
Podwyższona temperatura towarzyszy wielu chorobom. Występuje, jako stan podgorączkowy, czyli nie przekracza 37°C w wielu niegroźnych stanach chorobowych, takich jak przeziębienie lub drobne zakażenie. Wówczas zastosowanie odpowiednich środków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych powinno zdecydowanie zapobiec rozprzestrzenianie się choroby.
W związku z tym, jeżeli przyczyna jest nam znana, to nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest, gdy gorączka pojawia się, a my nie mamy świadomości skąd pochodzi. Wówczas jest to zdecydowanie powód do niepokoju. W przypadku nieskuteczności domowych i farmaceutycznych sposobów bezwzględnie należy udać się do poradni lekarskiej i określić przyczynę gorączki.
Jakie leki na gorączkę wybrać?
W przypadku osób dorosłych istnieje sporo możliwości walki z gorączką. Organizm osoby dorosłej jest już ukształtowany i można zastosować bardziej inwazyjne lekarstwa. Sięgnąć można po tabletki, preparaty w saszetkach do rozpuszczania oraz silniejsze środki przeciwzapalne bez recepty.
Warto jednakże nadmienić, że każdy lek przyjmowany powinien być zgodnie z zaleceniami na ulotce do niego dołączonej. Ważne jest, by przestrzegać dawkowania i czasu przyjmowania, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo wybierając preparat bez recepty należy sprawdzić, czy nie koliduje z innymi lekami i jakie mogą być skutki uboczne.
Domowe sposoby, dobre na podwyższoną temperaturę
Wśród domowych sposobów na gorączkę można wymienić herbatę z miodem, cytryną lub sokiem malinowym. Naturalnym środkiem przeciwzapalnym jest czosnek. Każdy domowy specyfik o naturalnym pochodzeniu działa zazwyczaj w lekkich stanach podwyższonej temperatury.
Wzbogacenie diety o owoce i warzywa z dużą zawartością witaminy C pozwoli na zapobiegnięcie przeziębieniu, a tym samym uniknięcie gorączki z niego wynikającej.
Może spodobać Ci się również:
Makijaż permanentny to coraz popularniejsza metoda, która umożliwia utrzymanie pięknego i trwałego efektu na skórze. Jednakże, aby zachować zdrowie i dobrą kondycję skóry po jego zastosowaniu, odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle…
Czytaj więcej