Jak wyczyścić białe buty sportowe?

photo 1608551279839 84c7ca889b80cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxuaWtlJTIwYWRpZGFzJTIwc2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTcwMzc3MjMxOHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Białe buty uchodzą za bardzo eleganckie. Ten ponadczasowy kolor cholewki można łączyć z dowolnym typem casualowej stylizacji. Jednocześnie takie warianty znacznie trudniej jest utrzymać w czystości, zwłaszcza gdy są one wykonane z delikatnego tworzywa sztucznego. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co zrobić, gdy na butach pojawi się kurz i brud.

Pranie w pralce nie zawsze jest możliwe

Niektórzy producenci obuwia dopisują taką możliwość czyszczenia we wskazaniach, choć zawsze warto tę informację zweryfikować. Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych mogą ulec uszkodzeniu w bębnie pralki, dlatego warto podchodzić do tego sposobu czyszczenia z rozwagą. Jeżeli taki sposób czyszczenia jest dozwolony, również powinniśmy bardzo uważać.

Przede wszystkim należy zabezpieczyć buty jakimś materiałem, na przykład wkładając je do starej rajstopy. Dzięki temu częściowo zamortyzujemy uderzenia butów w trakcie prania i ochronimy bęben przed uszkodzeniem. Produkty należy czyścić w niskiej temperaturze i przy jak najmniejszych obrotach wirowania. Podczas prania butów najlepiej zastosować detergenty, które są wskazane przez producenta.

Kurz i błoto lepiej czyścić na bieżąco

Każde zabrudzenie, które dłużej pozostanie na cholewce będzie znacznie trudniejsze do usunięcia. Dlatego o obuwie powinniśmy dbać przez cały czas. Każdorazowo po przyjściu do mieszkania warto sprawdzić, czy na powierzchni cholewki nie znajdują się zabrudzenia. Niektóre z nich będziemy mogli usunąć ręcznie, innych pozbędziemy się przecierając powierzchnię butów wilgotną ściereczką.

Zaschnięte ślady błota usuniemy poprzez mycie cholewki letnią wodą. Dla wzmocnienia efektu można zastosować odrobinę mydła. Sklep sportowy online nie zaleca przy tym stosować standardowych detergentów do czyszczenia, ponieważ mogłyby one uszkodzić delikatne włókna cholewki i osłabić łączenia elementów obuwia.

Jak radzić sobie z trudniejszymi plamami?

W takim wypadku najlepiej wykorzystać środki dedykowane przez producenta. Bardzo tanie buty online mogą być przygotowane z różnych materiałów, dlatego zastosowanie klasycznych środków czyszczących zawsze niesie ryzyko uszkodzenia cholewki.

Trudniejsze plamy po winie czy jedzeniu możemy spróbować wywabić za pomocą sody oczyszczonej lub alkoholu, choć każdy ze sposobów może okazać się nieskuteczny. Dlatego najlepiej sprawdzić wytyczne producenta, lub skontaktować się z profesjonalnym sklepem obuwniczym, który z pewnością doradzi jakich preparatów należy w danym przypadku użyć,.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

1 kwietnia 2021

Zęby mądrości nie są mile widziane, bo zazwyczaj stwarzają problemy. Ósemki wyrzynają się podczas wychodzenia w dorosłość, choć nie jest to regułą, bo niekiedy można zaobserwować ich wzrost dopiero po…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady