Jaki korund do piaskowania wybrać? Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie ścierniwa
Aby piaskowanie można było przeprowadzić w sposób efektywny, warto przede wszystkim dobrać do konkretnego materiału odpowiednie ścierniwo. Zbyt miękkie ziarna mogą nawet nie naruszyć twardszej powierzchni, z kolei przy obróbce znacznie mniej wymagającego materiału, zastosowanie wytrzymałego ścierniwa może spowodować poważniejsze defekty w jego strukturze. Czym zatem kierować się podczas doboru materiału trącego? Podpowiemy w tym artykule…
Przede wszystkim twardość
Jest to cecha, która w pierwszej kolejności powinna być rozpatrywana w kontekście doboru odpowiedniego ścierniwa. Dzięki niej natryskiwane cząstki będą mogły skutecznie usunąć nierówności i przygotować idealną powierzchnię.
Materiały stosowane podczas obróbki detali charakteryzują się zmiennymi parametrami. Przykładowo:
- piasek kwarcowy – wytwarzany z powszechnie występującego minerału, w 10-stopniowej skali twardości przyjmuje wartość 7,
- piasek korundowy ma znacznie lepszą wytrzymałość, w poprzednio wymienionej skali przyjmuje wartość 9. Poza tym korund jest znacznie bardziej odporny na mikro spękania, przez co długo zachowuje ostrokrawędziasty kształt,
- elektrokorund – jest czystą odmianą korundu, który różni się od niego jeszcze wyższą twardością.
Gradacja materiału również jest istotna
W zależności od wielkości ziaren wykorzystanych do piaskowania można wykonać wstępne szlifowanie, obróbkę końcową elementów, polerowanie początkowe i finalne czyszczenie powierzchni. Zwykle podczas pracy wykorzystuje się kilka rodzajów ścierniw, przez co można dokładnie przygotować wyrób.
Podczas piaskowania standardowo rozpoczyna się pracę od ścierniwa o najwyższej gradacji i przechodzi w kierunku coraz mniejszych ziaren. Ten proces pozwala na stopniową obróbkę powierzchni bez ryzyka wystąpienia dodatkowych problemów i defektów.
Zwróć uwagę również na rodzaj obrabianego detalu
To również bardzo istotny parametr, którego nie powinno się pomijać podczas doboru ścierniwa. W zależności od miękkości tworzywa, trzeba tak dobrać elektrokorund lub piasek, aby jednocześnie odznaczał się on nieco wyższymi parametrami, lecz by jego praca nie wpłynęła znacząco na strukturę materiału.
Zbyt miękkie ścierniwo będzie znacznie szybciej się zużywać, dodatkowo efekty pracy z jego wykorzystaniem mogą być niedostrzegalne. Z kolei przy obróbce materiału z wykorzystaniem twardych ziaren, można nieumyślnie przygotować większe nierówności i falistą strukturę powierzchni obrabianej.
Może spodobać Ci się również:
Polacy wyjeżdżający do Niemiec powinni dobrze poznać warunki zatrudnienia oraz obowiązujące zasady w niemieckim prawie pracy. Zasadniczą formą zatrudnienia w Niemczech jest umowa na czas nieokreślony. Przed podpisaniem stałej umowy…
Czytaj więcej