Jakie raczki w góry? Kiedy te akcesoria mogą się przydać?

photo 1478624728066 4eb3f085003acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDJ8fFNob2VzJTIwdHJla2tpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY5MDYyMjIxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080
Chodzenie po górach zimą może być bardzo wymagające. Oblodzone trasy czy zalegający śnieg często utrudniają pokonanie najwyższych partii szczytów. W tym przypadku tradycyjne obuwie trekkingowe może nie wystarczyć, dlatego do pokonania niepewnej nawierzchni lepiej wykorzystać klasyczne raczki. W jaki sposób je wybrać?

W jakich sytuacjach raczki się przydadzą?

To elementy, które ułatwią przejście oblodzonych i zaśnieżonych powierzchni. Sprawdzą się zarówno na mniej wymagających trasach, jak i trudniejszych szlakach, które prowadzą na wysokie szczyty. To nieocenione elementy podczas pokonywania zaśnieżonych grani, które bardzo często stanowią barierę nie do przejścia w standardowym obuwiu.
 
Raczki znajdą zastosowanie nie tylko zimą. Mogą one wzbogacić męskie buty trekkingowe również podczas jesieni czy na wiosnę, gdy mróz wciąż będzie utrzymywał się w górnych partiach szczytów. To element stosunkowo lekki, który nie będzie obciążał plecaka, więc warto dołączyć go do wyposażenia podczas każdej wyprawy w chłodniejszej porze roku.

W jaki sposób dobierać raczki?

Znaczenie ma ilość kolców oraz ich rozmieszczenie. Najlepsze produkty zawierają 12-13 elementów, choć jeśli jest ich więcej, to tym lepiej. Kolce powinny też być właściwie rozstawione, dzięki czemu stopa będzie leżeć pod odpowiednim kątem, a nacisk ciała jest rozłożony na całej jej powierzchni.
 
Znaczenie ma również jakość raczków. Najlepiej kupować produkty przygotowane ze stali nierdzewnej, które są znacznie bardziej wytrzymałe. To nie są drogie artykuły, dlatego powinniśmy wybierać akcesoria od znanych i zaufanych producentów. Znaczenie ma również odpowiedni rozmiar – raczki powinny być dopasowane do stosowanego obuwia trekkingowego.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się w góry zimą?

W trakcie pokonywania znacznie większych szczytów powinniśmy zaopatrzyć się w większe raki. W takich warunkach bardzo często występuje duża pokrywa śnieżna, z którą klasyczne raczki mogą sobie nie poradzić. Musimy również pamiętać o odpowiednich butach trekkingowych z dodatkowym dociepleniem, które zagwarantuje komfort i odpowiednią termikę dla stóp.
 
W górach przyda się ubranie, dostosowane do aktualnie panujących warunków. Najlepiej zakładać odzież na cebulkę, by móc swobodnie kontrolować ilość ubrań na ciele. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ubrań termoaktywnych, które zapobiegną gromadzeniu się potu i wilgoci. Dzięki temu ciało nie ulegnie wychłodzeniu, a my będziemy czuć się w pełni komfortowo podczas wyprawy.

Może spodobać Ci się również:

Jakie korzyści przynosi wirtualne biuro?

Jakie korzyści przynosi wirtualne biuro?

30 października 2020

Wirtualne biuro pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy jest to jedyna zaleta tego rozwiązania, coraz bardziej popularnego wśród polskich przedsiębiorców? Odkrywamy inne powody, dla których wirtualne biuro…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady