Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę? Co zrobić, gdy otrzymamy wypowiedzenie w Niemczech?

photo 1521791055366 0d553872125fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, który może zostać wręczony nie tylko przez pracownika, ale również pracodawcę. Niestety osoby zatrudnione, które otrzymają wypowiedzenie często, obawiają się utraty płynności finansowej. Warto jednak wiedzieć, że pracownik będący na wypowiedzeniu może korzystać z pewnych uprawnień, które mu przysługują. Jakie są to uprawnienia i jak postąpić w momencie, gdy otrzymamy wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę, a uprawnienia pracownika

Jeżeli otrzymamy wypowiedzenie umowy o pracę po niemiecku, a chcemy nadal pozostać na terenie tego kraju, należy podjąć odpowiednie kroki. Bardzo ważną kwestią jest tutaj zgłoszenie się do urzędu, jako osoba bezrobotna. Im wcześniej się zarejestrujemy, tym lepiej dla nas.

Pracodawca po zakończeniu stosunku pracy ma obowiązek wydać świadectwo pracy i inne ważne dla pracownika dokumenty. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, czy wykorzystaliśmy cały urlop, ponieważ jeśli tego nie zrobiliśmy pracodawca, powinien nam za ten czas zapłacić. Uzyskując zasiłek dla bezrobotnych pracownik, nadal objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ponadto istotne jest też ostatnie wynagrodzenie, które otrzymamy od pracodawcy. Czasem może się zdarzyć, że będzie ono niepełne lub pracodawca w ogóle go nie wypłaci. W takiej sytuacji koniecznie powinniśmy zgłosić tę sprawę do odpowiedniej instytucji.

Ochrona przed wypowiedzeniem – o czym powinniśmy wiedzieć?

W niektórych zakładach pracy pracownicy są chronieni przed wypowiedzeniem. Oznacza to, że wręczenie dokumentu, jakim jest wypowiedzenie możliwe jest jedynie po podaniu konkretnego powodu zwolnienia.

Regulacja ta dotyczy zakładów pracy, gdzie zatrudnionych jest co najmniej 10 pracowników, a osoba, która otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech, pracowała przez minimalny okres 6 miesięcy. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do poprawności otrzymanego wypowiedzenia można złożyć wniosek do sądu, który dokładnie zbada sprawę i wyda stosowne postanowienie.

Co powinien zrobić pracownik, który otrzyma wypowiedzenie?

Utrata pracy to problem, który może dotknąć każdego z nas. Otrzymując więc wypowiedzenie umowy o pracę, należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie nowego zatrudnienia. Podjęcie szybkich działań, umożliwi pozostanie w Niemczech i rozpoczęcie nowej pracy.

Utrata pracy to dosyć częste zjawisko, co nie zawsze uzależnione jest od pracownika. Oznacza to, że osoba, która utraci pracę nie może się załamywać, a musi podjąć kroki, pozwalające na zachowanie płynności finansowej i możliwości godnego życia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1432462770865 65b70566d673cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxncHMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2NzUxNTM3Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Jaka karta do lokalizatora GPS? Czy samodzielny zakup karty i GPS do zabezpieczenia auta to dobre rozwiązanie?

1 sierpnia 2023

Montaż lokalizator GPS to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można szybko i skutecznie zabezpieczyć swoje auto. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli nadajników, co pozwala na dopasowanie poszczególnego urządzenie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady