Kiedy przelew za sprzedaż mieszkania? Czy kredyt na mieszkanie ma wpływ na czas transakcji?

unnamed file 4

Nowe mieszkanie to ogromna inwestycja dla każdego, kto zdecyduje się na taki krok. Oczywiście bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, trzeba znać określone przepisy, jakie dotyczą zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jedną z takich kwestii jest płatność podczas zakupu mieszkania. Kiedy należy zrobić przelew za mieszkanie, które nabyliśmy i na co zwrócić szczególną uwagę?

Zakup mieszkania, a przelew

Kupno mieszania może się różnić w zależności od tego, czy kupujemy je z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Jeżeli mieszkanie rynek pierwotny Lublin, chcemy kupić od dewelopera, zawieramy umowę deweloperską, gdzie znajdują się informacje na temat powstawania mieszkania oraz dokonania za nie zapłaty. Płatność musi zostać dokonana przed zawarciem umowy, która przeniesie własność mieszkania.

Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Aby otrzymać klucze do mieszkania, które chcemy kupić, musi zostać przeniesiona na nas własność nieruchomości.

Jest to moment, gdy kupujący musi zapłacić całą kwotę za mieszkanie. Może się zdarzyć, że strony ustalą inny termin związany z przekazaniem mieszkania. Jest to dopuszczalne, jeśli strony są zgodne co do ustaleń.

Kredyt na mieszkanie, a podpisanie umowy

W przypadku, gdy kupujący chce wziąć kredyt na zakup mieszkania, musi wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Najważniejszym elementem upoważniającym bank do wypłaty określonej sumy pieniędzy jest zawarcie umowy sprzedaży między sprzedającym a kupującym. Wtedy bank ma podstawę do wypłaty środków.

Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, kiedy osoba sprzedająca mieszkanie nie będzie chciała podpisać takiej umowy przed wypłatą pieniędzy, to niestety nie będziemy mogli nabyć nieruchomości. Taka decyzja ze strony sprzedającego jest w pełni zrozumiała z racji tego, że może się on obawiać podpisania umowy przed wypłatą środków, zwłaszcza że własność nieruchomości przechodzi z chwilą zawarcia umowy sprzedaży.

Zakup mieszkania za gotówkę

Kupno mieszkania, za które będziemy w stanie zapłacić gotówką bez konieczności zaciągania jakichkolwiek kredytów, jest dosyć komfortową sytuacją zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Warto dodać, że w tym przypadku wszystko przebiega dużo szybciej i sprawniej.

Podczas zakupu mieszkania za gotówkę transakcja jest wykonywana w momencie popisania ostatecznych dokumentów. Dzięki temu sprzedający od razu otrzyma określoną kwotę na swoim koncie bankowym. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej ze stron, co znacznie ułatwia wszelkie czynności związane ze sprzedażą nieruchomości.

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448204 e02f11c3d0e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxyZWFsJTIwZXN0YXRlfGVufDF8MHx8fDE2NTkwODk4OTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Stan deweloperski – co wchodzi w skład? Czy można kupić od dewelopera mieszkanie gotowe do zamieszkania?

1 lipca 2022

Szukając mieszkania z rynku pierwotnego zawsze, zwracamy uwagę na nieruchomości budowane przez deweloperów. Zakup mieszkania od inwestora to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu potencjalnych kupców. Kupując jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady