Kto może być wspólnikiem spółki jawnej? Jakie warunki trzeba spełnić?

unnamed file 13

Chcąc założyć spółkę, musimy zapoznać się ze wszystkimi etapami jej powstawania. Często, aby rozwiać pewne wątpliwości, musimy skorzystać z porady osoby doświadczonej. Co więcej, należy również wiedzieć kto, może założyć spółkę i jakie wymagania muszą spełnić wspólnicy. Jest to równie ważna kwestia, ponieważ firma musi być zarządzana przez odpowiedzialne osoby.

Kto może zostać wspólnikiem?

Zakładanie spółki w Warszawie niekiedy wymaga obecności drugiego wspólnika dlatego też, warto wiedzieć kto może nim być. Wspólnikiem może zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych.

Jednak tutaj jest wyjątek, ponieważ wspólnikami mogą być również osoby niepełnoletnie, a te nie mają pełnej zdolności prawnej. Możliwe jest to dzięki reprezentowaniu ich przez przedstawicieli ustawowych. Żeby w ogóle do tego doszło konieczna, jest odpowiednia zgoda sądu, aby rodzice mogli zarządzać majątkiem osoby niepełnoletniej.

Funkcję wspólników mogą pełnić także cudzoziemcy, ale odbywa się to już na innych zasadach. Osoby pochodzące z innego państwa muszą spełniać konkretne wymagania, które są jasno określone w ustawie. Jeżeli oczekiwania będą spełnione rejestracja spółki w Warszawie będzie dozwolona.

Kiedy wspólnikiem może być inna spółka?

Jak już wiadomo zakładanie działalności gospodarczej, wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Dlatego też musimy wiedzieć kto oprócz osób fizycznych, może pełnić funkcję wspólnika? Jest to dosyć często zadawane pytanie przez przyszłych przedsiębiorców, dla których pewne przepisy mogą być niejasne.

Otóż wspólnikami mogą zostać inne spółki w tym również spółka jawna. Należy tu wymienić wszystkie spółki handlowe, a także spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, które są osobami prawnymi.

Oprócz osób prawnych wyróżniamy też osoby ułomne prawne, do których właśnie należą pozostałe spółki regulowane przez prawo handlowe. Wtedy zdolność prawna poznawana jest przez ustawę.

Kto nie może zostać wspólnikiem?

Niestety nie każdy może zostać wspólnikiem spółki jawnej. Na pierwszym miejscu koniecznie trzeba wymienić spółkę cywilną tak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości niektórych osób. Rejestracja spółki Warszawa nie będzie również możliwa w przypadku, kiedy wspólnikami będą chcieli zostać sędziwie lub prokuratorzy.

Do innych organizacji zaliczamy m.in. stowarzyszenia zwykłe. Takich podmiotów jest więcej, ale nie zawsze da się jednoznacznie określić czy mogą pełnić one funkcję wspólnika. Rejestracja firmy w Warszawie wiąże się z dużą odpowiedzialnością dlatego, trzeba dysponować informacjami wyłącznie z wiarygodnych źródeł.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jak powstają butelki szklane? Słów kilka o procesie produkcji

1 lutego 2021

Butelki są wykorzystywane w większości gałęzi przemysłu. Wszelkiego rodzaju płyny muszą być zawarte w szczelnie zamkniętym pojemniku, a takimi naczyniami są butelki. Niezależnie, czy jest to przemysł spożywczy, farmaceutyczny, czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady