List motywacyjny, dlaczego warto go napisać i jak to zrobić dobrze?
Szukanie pracy to proces kilkuetapowy, który rozpocząć należy od przygotowania się. Stworzenie profesjonalnego CV, a także określenie własnych atutów będzie działaniem ułatwiającym poszukiwania. Warto też zastanowić się, czy w danym przypadku do CV nie załączyć listu motywacyjnego.
Korzystając z portalu pracy, ogłoszeń, albo z usług agencji rekrutacyjnej często zdarza się, że pracodawcy, poza CV, wymagają dodatkowo listu motywacyjnego. Aplikowanie z nieumiejętnie napisanym listem motywacyjnym grozi, że pracodawca odrzuci nawet najlepszą kandydaturę.
Co to jest list motywacyjny i czy warto go napisać?
CV to dokument przedstawiający nas krótko i zawierający kluczowe informacje takie, jak wykształcenie oraz kariera zawodowa, pozyskane certyfikaty, a także umiejętności. List motywacyjny jest rozwinięciem CV i dlatego istotne jest, by informacje w nim zawarte nie były tylko powieleniem tych już określonych.
Napisanie dobrego listu motywacyjnego opiera się na umiejętnym rozszerzeniu CV, a także na określeniu, dlaczego chcemy pracować akurat w wybranej firmie. Warto w nim zawrzeć powody dla których potencjalny pracodawca powinien zwrócić na nas szczególna uwagę. Pamiętać należy, że aplikowanie do wybranej pracy, jeśli jest wysoce atrakcyjna wymaga pokazania się z jak najlepszej strony już na etapie przesłanych dokumentów.
Co zawrzeć w liście motywacyjnym?
Poza oczywistymi elementami, jak imię i nazwisko oraz dane teleadresowe, w liście motywacyjnym powinny znaleźć się fakty i sytuacje z życia zawodowego, a także wyszczególnione umiejętności pozyskane formalnie na szkoleniach, a także przez doświadczenia zawodowe. Niewątpliwie list motywacyjny jest pewnego rodzaju reklamą nas samych i tak do tego tematu należy podejść.
Oczywiści reklama to nie przechwalanie się, a umiejętne wypunktowanie atutów. Tu warto zwykle wspomnieć, jakie atuty, w jaki sposób przydadzą się na danym stanowisku pracy. Pisząc list motywacyjny trzeba również wyważyć jego formę. Zbyt urzędnicza i składająca się z suchych informacji konstrukcja nie przyciągnie rekrutera, nie powinna być również zbyt osobista, gdyż jest to nieprofesjonalne.
Jak powinien wyglądać list motywacyjny?
Wygląd i konstrukcja listu ma olbrzymie znaczenie. Zdecydowanie należy podzielić treść na akapity, wyszczególniające opis, umiejętności oraz motywację. Ważne jest, przy tym, by dokładnie przeczytać list po napisaniu i sprawdzić poprawność gramatyczną, ortograficzną i stylistyczną. Nic, wszak, tak nie boli czytającego, niż nieczytelny tekst z błędami.
Może spodobać Ci się również:
Wizyty u stomatologa to są bardzo ważne, jeżeli chodzi o stan jamy ustnej. Dbanie o zęby oraz regularne odwiedzanie dentysty powinno być tak samo ważne, jak wizyty u innych specjalistów.…
Czytaj więcej