Mobbing w pracy co robić? Jak niemieckie przepisy regulują kwestię mobbingu w pracy?
Głównym celem wykonywania pracy jest osiąganie korzyści finansowych. Warto jednak zauważyć, że dosyć istotne są tu też inne czynniki, jeżeli chodzi o pracę w Niemczech. Jednym z nich jest atmosfera w pracy i sposób, w jaki traktowani są pracownicy przez swoich podwładnych. Niestety zdarza się, że w niektórych firmach w Niemczech dochodzi do mobbingu. Co mówią o tym niemieckie przepisy i co zrobić, gdy dotknie nas ten problem?
Mobbing w pracy – jak należy postąpić w takiej sytuacji?
Wszelkie przejawy niewłaściwego zachowania związane między innymi z prześladowaniem, przemocą psychiczną, czy zastraszaniem jest czymś, co w ogóle nie powinno się wydarzyć w miejscu pracy. Mobbingu można doświadczać nie tylko ze strony szefa, czy kierownika, ale też innych pracowników. Co więc należy zrobić w momencie, gdy doświadczymy mobbingu, pracując w Niemczech?
Niestety rozwiązanie sprawy mobbingu wcale nie jest takie proste. Główną przeszkodą jest tutaj nieznajomość przepisów, ale też brak wiedzy, gdzie możemy uzyskać właściwą pomoc. Na szczęście bez względu na to, gdzie pracujemy, możemy skorzystać z pomocy prawnej dostępnej w Niemczech.
Adwokat polsko – niemiecki udzieli nam wyczerpujących informacji na ten temat, a jeśli zajdzie taka potrzeba zajmie się naszą sprawą osobiście. Jest to ogromne udogodnienie dla pracowników zatrudnionych w Niemczech, gdyż mogą oni liczyć na fachową pomoc.
Czy w niemieckich przepisach można znaleźć informacje dotyczące mobbingu?
Niestety w przepisach, które obowiązują w Niemczech nie jest wyjaśniona kwestia mobbingu w pracy. Znajduje się tam regulacja dotycząca dyskryminacji osób zatrudnionych.
Sprawa jest o tyle trudna, że jeśli okaże się, że nie doszło tutaj do dyskryminacji sąd, musi indywidualnie przeanalizować sprawę z zakresu mobbingu i na podstawie dowodów wydać wyrok. Z tego powodu zaleca się skorzystanie z usług, które oferuje niemiecki adwokat, aby sprawdzić, czy mamy szansę wygrać z osobą stosującą wobec nas mobbing.
Sprawdź, jakie są znamiona mobbingu?
Zdarza się, że stosowanie określenia mobbingu w danej sytuacji nie jest do końca prawidłowe. Oznacza to, że nie zawsze dochodzi do prześladowania, nawet jeśli pracownik uważa inaczej. O mobbingu należy mówić, gdy dane sytuacje powtarzają się notorycznie.
Mobbingiem nie można określać pojedynczych zachowań i konfliktów pomiędzy zatrudnionymi, chyba że pracownik jest poniżany. Jeśli uznamy, że stosowany jest wobec nas mobbing, powinniśmy zacząć gromadzić dowody, które pozwolą udowodnić niewłaściwe zachowanie drugiej osoby.
Może spodobać Ci się również:
Nowoczesne wykończenie wnętrz to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Obecnie wyróżnia się wiele stylów, które sprawiają, że mieszkania są nowoczesne, a zarazem komfortowe. Należy jednak…
Czytaj więcej