Niemieckie prawo pracy. Praca na próbę i okres próbny

unnamed file 8

Polacy wyjeżdżający do Niemiec powinni dobrze poznać warunki zatrudnienia oraz obowiązujące zasady w niemieckim prawie pracy. Zasadniczą formą zatrudnienia w Niemczech jest umowa na czas nieokreślony. Przed podpisaniem stałej umowy praca może być objęta umową czasową.

Początkujący pracownik może spotkać się z terminem okres próbny oraz praca na próbę. Nie są to tożsame opcje przy podejmowaniu pracy. Zanim kariera rozwinie się, pracodawca oraz kandydat mogą chcieć siebie sprawdzić.

Praca na próbę, co warto wiedzieć?

Niemiecki pracodawca może skorzystać z formy zatrudnienia na próbę. Zaprasza wówczas kandydata do zakładu pracy na jeden, bądź kilka dni bezpłatnej pracy. Pracodawca na wstępie chce sprawdzić, jak potencjalny pracownik sobie poradzi na danym stanowisku. Pracownik również może w tej sytuacji mieć ogląd, czy dane środowisko mu odpowiada.

Praca na próbę trwa zazwyczaj jeden dzień, maksymalnie może to być 5 dni. W tym czasie pracodawca obserwuje i uczy pracownika, sprawdzając jego kompetencje oraz umiejętności podejmowania obowiązków. Kandydat z kolei może zweryfikować, czy praca w danym zakładzie odpowiada mu pod względem atmosfery.

Jest to forma pracy bez wynagrodzenia, dopuszczalna przez niemieckie prawo pracy. Tym samym obie strony bez zobowiązań mogą rozstać się po tym okresie. W przypadku pracy na próbę warto dowiedzieć się, jakie obowiązki pracownik będzie musiał spełniać w tym okresie.

Okres próbny przed stałą umową o pracę

Okres próbny to forma inna niż praca na próbę. W tym przypadku pracownik przez określony czas traktowany jest, jak pracownik pełnoprawny i odpowiednio wynagrodzony. Umowa na okres próbny pozwala obu stronom na sprawdzenie się w rzeczywistych warunkach i daje możliwość rezygnacji ze współpracy po jej zakończeniu.

Okres próbny może być zawarty w umowie o pracę. Tym samym po jego zakończeniu automatycznie następuje umowa na czas nieokreślony. Może być również podpisana umowa tylko na czas określony, a w przypadku dobrej współpracy zostać zmieniona na umowę stałą.

Okres próbny i praca na próbę. Czego się wystrzegać?

Niekiedy legalność pracy na próbę zostaje naciągnięta przez pracodawcę. Pracownik nieodpłatny traktowany jest z zasady lżej i bardziej wdrożeniowo, niż zatrudniony na umowę. Niekiedy jednak pracodawca wykorzystuje taką sytuację, a okres niepłatnego pobytu w zakładzie zostaje nadmiernie przedłużony.

Warto zasięgnąć informacji i zaopatrzyć w wiedzę na ten temat. Tu nadmienić można, że Polak w Niemczech może liczyć na odpowiednią pomoc prawną, która zabezpieczy jego interesy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje wymiana baterii w Sony Xperia M2?

1 marca 2021

Bez odpowiedniego akumulatora, żaden telefon nie będzie normalnie funkcjonował. Jeśli zatem zauważymy, że nasz sprzęt nietypowo szybko ulega rozładowaniu, może to być sygnałem, że dzieje się z nim coś niedobrego.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady