Ochrona pracowników z niepełnosprawnością przed zwolnieniem w Niemczech. Gdzie możesz szukać pomocy, gdy zostaniesz bezzasadnie zwolniony z pracy?

photo 1486125305436 b7144b0734f0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Osoby niepełnosprawne zatrudnione w Niemczech traktowane są przez przepisy nieco inaczej niż zdrowi pracownicy. Przepisy te mają na celu zapewnienie równych szans i ochrony przed dyskryminacją w miejscu pracy. W tym przypadku pracodawca nie zawsze może zwolnić niepełnosprawnego pracownika. Dowiedz się, co mówią przepisy w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i gdzie w razie zwolnienia takie osoby mogą szukać pomocy?

Ochrona niepełnosprawnych pracowników przed zwolnieniem – ważne informacje

Niepełnosprawność to problem, który nie powinien dyskwalifikować przed możliwością zatrudnienia. Niemieckie przepisy mają za zadanie chronić takie osoby i zapewnić im gwarancję bezpieczeństwa. W Niemczech obowiązuje ochrona osób niepełnosprawnych przed zwolnieniem.

Oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić takiego pracownika, jakby to mogło mieć to miejsce w przypadku pozostałych pracowników. Taki pracownik nie może więc otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę od swojego pracodawcy, ponieważ jest to niezgodne z przepisami niemieckimi. Pracodawca musi uzyskać zgodę Integrationsamt (Urząd ds. Integracji) przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracownika z niepełnosprawnością.

Oczywiście dopuszczalne jest zwolnienie takiej osoby, jednak musi zaistnieć tutaj bardzo ważny powód z winy pracownika. Wielu pracodawców liczy na nieznajomość przepisów przez pracowników, wręczając im wypowiedzenia, które nie są do końca zgodne z przepisami.

Analiza wypowiedzenia umowy o pracę – czy warto?

Czy warto dokładnie przeanalizować otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę? Z pewnością Ty sam mógłbyś nie wychwycić błędów bądź innych niejasnych kwestii. Kto zatem może Ci pomóc w takiej sytuacji?

Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, musisz jak najszybciej podjąć działania. Aby Twoje wypowiedzenie umowy o pracę zostało dobrze sprawdzone, powinieneś skorzystać z oceny sprawy przez eksperta. To właśnie prawnik Niemcy jest w stanie określić, czy zostałeś zwolniony zgodnie z prawem i czy możesz walczyć o swoje prawa.

Bezzasadne zwolnienie z pracy osoby niepełnosprawnej w Niemczech – co dalej?

Zdarza się, że pracodawca nie do końca ma świadomość, iż postąpił niezgodnie z przepisami, zwalniając niepełnosprawnego pracownika.

Nie powinno się zwlekać z działaniami, należy rozpocząć procedurę sądową w przeciągu 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Warto w takim wypadku skorzystać ze wsparcia, niemiecki adwokat będzie w stanie efektywnie reprezentować Ciebie przed niemieckim sądem.

Ochrona pracowników z niepełnosprawnością przed zwolnieniem w Niemczech jest dobrze uregulowana prawnie. Pracownicy mają prawo do ochrony przed dyskryminacją. W przypadku bezzasadnego zwolnienia istnieje wiele możliwości ochrony swoich praw. Ważne jest, aby nie bać się szukać pomocy, gdy prawa są naruszane.

Może spodobać Ci się również:

photo 1529479627062 5f1f0b88912acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Frezarka CNC jaka konstrukcja? Jakie materiały warto wykorzystać?

1 marca 2022

Budowa własnego urządzenia to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować. W przypadku wszystkich urządzeń w tym również frezarki CNC konstrukcja powinna być dobrze przemyślana. Jakie szczegóły są najważniejsze podczas…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady