Pieczemy pizzę na kamieniu. Jaki kamień wybrać: szamotowy, czy granitowy?

unnamed file 1

Pierwsza pizza zjedzona w prawdziwej włoskiej restauracji odmienia pogląd na to, jak może smakować prawdziwy włoski placek. Sekretem nie są dodatki, które sami możemy sobie dobrać według własnych upodobań, ani nawet idealnie wyrobione i wyrośnięte ciasto drożdżowe. Tak naprawdę największy sekret smaku włoskiej pizzy, to sposób jej pieczenia, który znają krakowscy pizzermeni z pizzerii Salwator.

W warunkach domowych pizzę zazwyczaj robimy w piekarniku na blaszce. Pieczemy ją dość długo i w rezultacie otrzymujemy średni poziom chrupkości oraz strukturę placka nieco ciągnącą się. Włoska pizza powstaje na rozgrzanym kamieniu i jest pieczona bardzo krótko, co pozwala na uzyskanie idealnie kruchego ciasta na brzegach i miękkiego w środku.

Jak upiec pizzę na kamieniu i jakie formy się do tego nadają?

Powszechnie używane są dwa rodzaje kamienia do pieczenia pizzy. Jest to kamień szamotowy lub granitowy. Oba mają swoje zalety, ale różnią się od siebie, co powoduje, że jeden będzie lepszym rozwiązaniem w domu, a drugi jest idealny do zastosowań restauracyjnych.

Pizza pieczona na kamieniu rozgrzanym do czerwoności nie tylko zachwyca swoją chrupkością, ale również wyraźnym smakiem wszystkich dodatków. Z tego też powodu kamienie granitowe i szamotowe zyskują coraz większą popularność wśród miłośników pieczenia pizzy.

Jakie są korzyści z pieczenia pizzy na kamieniu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak wygląda proces upieczenia pizzy na kamieniu. Ciasto położone na rozgrzaną powierzchnię błyskawicznie się ścina, a cała wilgoć wnika w kamień. W ten sposób otrzymujemy wyjątkową kruchość ciasta, przy jednoczesnym równomiernym jego wypieczeniu.

Tu można dodać, że pieczenie w blaszce powoduje wyschnięcie i zbyt duże przypieczenie dodatków, zanim ciasto się upiecze. Natomiast pizzę z kamienienia otrzymujemy w zaledwie kilka minut. Istotne jest oczywiście odpowiednie nagrzanie powierzchni, ale sam proces pieczenia trwa krótko.

Jaki kamień do domu, a jaki do restauracji?

Chcą piec włoską pizzę w domu lub otworzyć własną pizzerię warto wiedzieć, który kamień będzie się do tego lepiej nadawał. Kamień granitowy cechuje mała porowatość, co ułatwia jego czyszczenie, ale jednocześnie jest ciężki i nie wchłania wilgoci tak jak szamotowy. To czyni go idealnym do restauracji i mniej użytecznym w domu.

Z kolei kamień szamotowy, pomimo większych trudności z czyszczeniem, będzie idealny do domowego użytku. Do odpowiedniej temperatury można go rozgrzać w zwykłym domowym piekarniku, a ze względu na większe wchłanianie wody pizzę otrzymujemy szybko i równie smaczną, co z pizzerii.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1512672948943 0df89913f8d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Nnx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Danessa Myricks – wyjątkowe kosmetyki, które warto mieć? Jaki produkt, powinien znaleźć się w Twojej kosmetyczce?

1 sierpnia 2024

Kosmetyczka kobiety zawsze pełna jest różnych kosmetyków. Można tam znaleźć naprawdę wiele produktów, jednak czy wszystkie w nich są potrzebne? A może warto jednak zdecydować się na coś bardziej unikalnego…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady