Radiografia DR i CR w weterynarii, czyli jak wygląda współczesny rentgen?

unnamed file 2

Radiologia to dziedzina nauki zajmująca się poznawaniem działania promieni rentgenowskich. Od ponad wieku są one wykorzystywane w diagnostyce medycznej, a aparaty rentgenowskie przeszły szereg zmian technologicznych. W obecnych czasach rozwój techniki pozwala na upowszechnienie stosowania radiografów w placówkach medycyny ludzkiej, a także weterynaryjnej.

Cyfrowa radiografia to szereg korzyści dla mniejszych i większych gabinetów weterynaryjnych, coraz dostępniejsza nawet biorąc pod uwagę zakresy cenowe. Ucyfrowienie pracowni wetwrynaryjnej RTG daje większe możliwości uzyskania zdjęć wysokiej jakości w postaci cyfrowej, a także archiwizowania ich w wirtualnej przestrzeni. Niebagatelnym plusem radiografii cyfrowej jest brak odpadów szkodliwych po wywoływaniu zdjęć analogowych.

Radiografia CR, co to jest i kto powinien zwrócić na nią uwagę?

Radiografia CR to pośrednia między analogową, a całkowicie cyfrową metodą pozyskiwania obrazu. Aparat RTG współpracujący z detektorem CR pozwala na uzyskanie zdjęcia dzięki płycie obrazowej. Skan obrazu wykonuje czytnik przesyła go do jednostki komputerowej, gdzie można poddać obraz w doskonałej jakości z możliwością obróbki. 

W ten sposób eliminuje się błędy w obrazie, które mogą pojawić się w zdjęciu analogowym. Istotne jest, że do wykonania zdjęcia cyfrowego nie potrzebne są klisze światłoczułe a także odczynniki chemiczne niezbędne do wywołania zdjęcia.

Detektor DR i aparat RTG dostosowany do cyfrowej radiografii

System DR to rodzaj radiografii bezpośredniej, w której istotne jest to, że obraz wykonywany przez detektor jest natychmiastowo przekazywany do komputera. Wyjątkowa czułość detektora pozwala na wykonanie doskonałej jakości zdjęcia bez konieczności wielokrotnych powtórzeń. To niweluje potrzebę dodatkowego napromieniowania jednostki badanej.

Dzięki szybkiej, bezpośredniej metodzie przesyłania obrazu zaoszczędzony zostaje czas oraz materiały eksploatacyjne, np. lampa rentgenowska. Istotne jest również to, że zdjęcie można na bieżąco skorygować, poprzez dokładne ułożenie zwierzęcia.

Radiografia cyfrowa, jak zrobić idealne zdjęcie rentgenowskie?

Do zrobienia dobrej jakości zdjęcia potrzebny jest odpowiedni detektor CR lub DR, w zależności od zastosowania danej metody radiografii. W detektorze stosuje się scyntylator, mający za zadanie przekonwertowanie promieniowania rentgenowskiego na światło poprzez odpowiednią matrycę TFT. Uzyskany obraz jest dokładny i wyraźny o dużym kontraście, a to pozwala na szybką i bezbłędną diagnozę. Dopasowanie aparatury RTG do oprogramowania, pozwala uzyskać doskonałe wyniki.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Odzież ochronna i robocza na zimę

1 stycznia 2021

Jasno określone przepisy BHP nakładają na pracodawców zaopatrzenie pracowników w odpowiednią odzież roboczą zimową. W okresie od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku trwa okres zimowy ustalony ustawowo. W…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady