Ubezpieczenie AC. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Jazda samochodem może okazać się niebezpieczna. Wypadki chodzą po ludziach, a ich skutki mogą znacznie odmienić nasze życie. Uszczerbek na zdrowiu, to oczywiście najpoważniejszy problem wynikający z kolizji, równie kłopotliwe może być jednak również usuwanie skutków uszkodzenia pojazdu. W przypadku, gdy do wypadku dojdzie z winy kierującego, lub usterki wynikają z innych zdarzeń losowych, nie można liczyć na pokrycie kosztów z ubezpieczenia OC. Kraków jest jednak miejscem, gdzie można zamówić również dodatkową polisę.
Czym jest Autocasco?
Dodatkowa polisa, która wykorzystywana jest do dokładniejszego zabezpieczenia pojazdu przed następstwami zdarzeń losowych. Na jego zakup decydują się przeważnie posiadacze nowszych aut, u których koszty wymiany uszkodzonych elementów mogą być bardzo wysokie. Ta forma wsparcia, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC jest dobrowolna i może dotyczyć dodatkowych akcesoriów znajdujących się w pojeździe takich jak fotelik samochodowy dla dziecka czy radio.
Z kosztów ubezpieczenia można pokryć efekty różnych zdarzeń. Zakres umowy ustala się podczas spisywania umowy. Autocasco pomaga między innymi zrefundować koszty napraw spowodowane kradzieżą pojazdu, wypadkiem lub kolizją z innymi autami osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się w obrębie jezdni. Polisa może również pokryć opłaty związane z usunięciem skutków gradobicia czy uszkodzeń powstałych podczas postoju.
Podpisując umowę sprawdź sposób naprawy…
To jeden z ważniejszych aspektów zawieranej ugody między właścicielem pojazdu a ubezpieczycielem. Warto dokładnie stwierdzić w dokumencie zakres i sposób wykonania niezbędnych usług serwisowych. Można to rozwiązać w dwojaki sposób: stawiając wariant serwisowy lub autoryzowany warsztat, lub kosztorysowy wykorzystujący koszty ceny rynkowe części i robocizny do obliczania kwoty odszkodowania.
W pierwszym przypadku to ubezpieczyciel odpowiedzialny jest za dostarczenie uszkodzonego pojazdu do wybranego zakładu mechanicznego. Właściciel pojazdu nie ma tu również wpływu na to, do którego warsztatu auto zostanie skierowane. Kosztorysowy wariant rozliczenia wydaje się więc bardziej elastyczny, tutaj jednak warto pamiętać, że obsługa uszkodzonego pojazdu spoczywa na właścicielu, a firma ubezpieczeniowa zwraca koszty prac później.
Wskaż swój udział w szkodzie
Aby obniżyć wysokość składki za zakup AC, można wprowadzić w umowie zapis dotyczący wysokości udziału własnego w zaistniałych wydarzeniach objętych polisą. To kwota, o którą ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie w przypadku zgłoszenia wypadku. Im będzie ona wyższa, tym niższe stawki członkowskie trzeba będzie wpłacać.
Choć jest to faktyczny sposób na obniżenie rachunków, może mieć jednak sporą wadę. Nigdy nie wiadomo kiedy spotka nas wypadek, a zapisany w umowie wkład własny musi zostać opłacony. Problemy mogą pojawiać się również w przypadku usunięcia drobnych szkód. Przy ustaleniu stałej kwoty wkładu własnego, drobniejsze usterki mogą być w większości lub całkowicie pokryte z tej deklarowanej wpłaty.
Może spodobać Ci się również:
Maszyny do produkcji to bardzo ważny element w każdym zakładzie przemysłowym. Co więcej, bez tego typu urządzeń przeprowadzenie jakiejkolwiek obróbki byłoby niemożliwe. Zakup maszyn obróbczych to ogromne wyzwanie dla każdego…
Czytaj więcej