Wszystko, co warto wiedzieć o leczeniu chorób przyzębia, w tym paradontozy

photo 1580821810660 5486b8e980a6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Choroba przyzębia jest stanem przewlekłym, który objawia się uszkodzeniem struktur, które wspierają i mocują zęby do kości. Jest to spowodowane najczęściej atakiem bakterii różnego rodzaju w jamie ustnej i może prowadzić do poważnych problemów. To jedna z głównych przyczyn utraty zębów, która może zagrozić przeżuwaniu pokarmów, estetyce uzębienia, pewności siebie i jakości życia.

Zapalenie przyzębia występuje u około 40% dorosłych. U pacjentów w podeszłym wieku częstość występowania jest większa niż u młodych pacjentów, jednakże żadna grupa wiekowa nie jest wolna od ryzyka pojawienia się schorzeń. Regularnie warto kontrolować stan uzębienia u specjalisty, jakim jest lekarz od paradontozy.

Przyczyny zapalenia przyzębia i wdrożenie leczenia

Dziedziną, która tym problemem kompleksowo się zajmuje jest periodontologia kraków na swojej mapie ma wiele placówek wyspecjalizowanych w leczeniu chorób przyzębia.

Do czynników głównych powodujących parodontozę można zaliczyć nieprawidłową higienę jamy ustnej, palenie, które niszczy tkankę dziąseł, a także niezdrową dietę, której towarzyszy brak witamin i minerałów. Na stan uzębienia warto zwracać szczególną uwagę podczas zmian hormonalnych, na przykład w czasie ciąży lub menopauzy. Na pogorszenie stanu zdrowia dziąseł i zębów narażone są również osoby, które cierpią na choroby wpływające na obniżenie odporności (HIV, rak, cukrzyca).

Z reguły leczenie przyzębia ustala się z uwzględnieniem stopnia zapalenia. Periodontolog będzie w stanie ocenić rzeczywistą sytuację, kiedy pacjent wykona zdjęcie pantomograficznego. To pozwoli lekarzowi określić stan choroby i przepisać odpowiednie leczenie dla danego przypadku.

Jak przebiega leczenie chorób przyzębia?

Dopiero po pełnej diagnozie lekarz przystępuje do leczenia choroby. W pierwszym kroku przeprowadzone zostanie czyszczenie płytki nazębnej powyżej i poniżej dziąseł, która siedliskiem bakterii i przyczyną powstania stanu zapalnego. Następnie, po wyleczeniu stanu zapalnego stomatolog przystępuje do zabiegów takich usunięcie najbardziej uszkodzonego zęba lub jego odbudowanie.

O czym warto pamiętać po wyleczeniu paradontozy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że choroba ta może powrócić i spowodować jeszcze większe problemy. Dlatego też istotne jest, aby regularnie czyścić zęby odpowiednią szczoteczką oraz wyjątkowo pedantycznie dbać o stan zdrowia w jamie ustnej. Z całą pewnością regularne wizyty kilka razy w roku u dentysty są tu nieodzowne, gdyż im szybciej zostanie zidentyfikowany nawrót choroby, tym szybciej będzie wdrożenie leczenia i zwiększy się szansa na uratowanie zębów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1630699144919 681cf308ae82cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Nnx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak urządzić luksusowe mieszkanie? Czy warto kupić urządzone już mieszkanie?

1 sierpnia 2023

Nowoczesne wykończenie wnętrz to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Obecnie wyróżnia się wiele stylów, które sprawiają, że mieszkania są nowoczesne, a zarazem komfortowe. Należy jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady