Co zrobić gdy niemiecki pracodawca nie płaci?

Co zrobić gdy niemiecki pracodawca nie płaci?

Praca w Niemczech ma swoje wady i zalety. Na nieuczciwego pracodawcę można trafić zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przypadku firmy, która nie wypłaca należnego odszkodowania, warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać należne pracownikowi pieniądze.

Wezwanie do wypłacenia odszkodowania

Pierwszy krok, który może przynieść pozytywne rezultaty, to wystosowanie do pracodawcy pisma z wezwaniem do wypłacenia należnego pracownikowi wynagrodzenia. W wielu przypadkach taka forma wystarcza i nie ma konieczności kierowania sprawy dalej.

Aby pismo spełniło swoje zadanie, konieczne będzie zawarcie w nim kilku podstawowych informacji. Pierwsza z nich to kwota, z jaką pracodawca zalega. Wyliczenie powinno uwzględniać całą kwotę, której pracownik nie otrzymał. Jeśli firma wypłaciła tylko połowę wynagrodzenia, również w ten sposób można domagać się należnych pracownikowi pieniędzy. Druga istotna informacja powinna obejmować termin, w jakim pracodawca powinien uregulować należności. W dobrym zwyczaju jest wyznaczenie przynajmniej tygodnia na wypłacenie wynagrodzenia. Dla własnego bezpieczeństwa i potwierdzenia wysłania pisma warto wysłać wezwanie listem poleconym.

Wezwanie nie pomogło? Skieruj sprawę do sądu pracy

Niestety zdarzają się sytuacje, w których mimo wystosowania wezwania do zapłaty, pracodawca w dalszym ciągu miga się od odpowiedzialności. Poszkodowany pracownik ma pełne prawo skierować sprawę do sądu pracy.

Początkowo będzie to sądowe wezwanie do zapłaty. Jest to jeden z najprostszych środków walki z opieszałym pracodawcą, unikającym wypłaty wynagrodzenia. Pracownik zobowiązany jest wypełnić stosowny formularz, co skutkuje wysłaniem do firmy nakaz płatniczy. Brak reakcji ze strony pracodawcy będzie miał nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ do sprawy zostanie włączony komornik.

Jeśli sądowe wezwanie do zapłaty nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, pozostaje jedynie wkroczyć na drogę sądową i złożyć skargę w sądzie pracy. Najrozsądniej jest zgłosić całą sprawę do adwokata zajmującego się prawem pracy, który w imieniu pracownika będzie dochodził jego praw.

Im szybciej pracownik zareaguje, tym większa szansa na wygraną sprawę

O pracodawcach, którzy zalegają z wypłatą wynagrodzenia, słyszy się bardzo często. Wielu pracowników daje się zmanipulować i nie dochodzą swoich praw, ponieważ przełożony tłumaczy się trudną sytuacją firmy. Trzeba mieć na uwadze, że pod żadnym pozorem nie jest to powodów, dla którego mogą nie wypłacić pieniędzy! Im szybciej pracownik zareaguje, tym większa szansa na odzyskanie należnego mu wynagrodzenia. Każda zwłoka z dochodzeniem swoich praw może bezpośrednio przełożyć się na kłopoty z wypłatą pieniędzy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1642977195677 e3533a97b9c3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dentysta usuwa kamień nazębny? Co zrobić, aby uniknąć gromadzenia się kamienia nazębnego?

1 czerwca 2023

Regularne zabiegi związane z poprawą stanu uzębienia są niezwykle ważną czynnością. Dzięki temu można jeszcze bardziej zadbać o swoje zęby, co oczywiście pozytywnie wpłynie na ich stan. Jednym z często…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady