Co oznacza brak okresu wypowiedzenia? Jakie wypowiedzenie jest wręczane przez pracodawcę w takiej sytuacji?

photo 1450101499163 c8848c66ca85cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zwolnienie z pracy nie jest odbierane przez pracowników zbyt dobrze. Utrata zatrudnienia to poważny problem, dlatego jest to zazwyczaj ogromne zaskoczenie dla zatrudnionego. Każde wypowiedzenie musi być zgodne z przepisami, a więc warto mieć tutaj podstawową wiedzę na ten temat. Dowiedz się, czy w chwili wręczania wypowiedzenia zawsze musi istnieć okres wypowiedzenia i kiedy ma miejsce zwolnienie natychmiastowe?

Dlaczego nie zawsze obowiązuje okres wypowiedzenia w Niemczech?

Najczęściej mamy do czynienia ze zwolnieniem, gdzie w wypowiedzeniu zawarty jest okres wypowiedzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach zachowanie tego okresu nie jest wymagane. Mamy wtedy do czynienia z wypowiedzeniem nadzwyczajnym.

Jeżeli pracodawca ma poważny powód zwolnienia swojego pracownika, wręcza wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Należy tutaj zauważyć, że to pracownik musi w tym przypadku zawinić, ponieważ w przeciwnym razie zwolnienie jest bezpodstawne.

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie nadzwyczajne?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kündigung po niemiecku to jednostronne oświadczenie woli, a więc druga strona nie musi go podpisywać. Jeżeli nie zgadzamy się ze zwolnieniem i podawanym przez pracodawcę powodem zwolnienia, trzeba jak najszybciej zareagować.

Niekiedy może się zdarzyć, że pracodawca wyolbrzymia pewne sprawy, które wcale nie są powodem do zwolnienia natychmiastowego. Kundigung z pracy nie zawsze musi oznaczać zakończenia stosunku pracy, ponieważ w momencie, gdy dokument zostanie wydany niezgodnie z prawem, pracodawca przywraca pracownika do pracy.

Oczywiście tutaj spór często musi rozstrzygnąć sąd, co pozwoli na uzyskanie faktycznej opinii na temat danej sprawy. Pracodawca ma obowiązek zastosować się do wyroku sądu, a więc musi on przywrócić zwolnioną osobę na wcześniejsze stanowisko pracy. Dochodzenie swoich praw pozwala na walkę z nieuczciwymi pracodawcami, którzy liczą na nieznajomość przepisów prawa pracy przez osoby zza granicy.

Dlaczego nie należy podpisywać wypowiedzenia, jeżeli się z nim nie zgadzamy?

Jeśli otrzymamy wypowiedzenie natychmiastowe, gdzie został podany powód zwolnienia, a się z tym nie zgadzamy, nie należy podpisywać dokumentu. Ma to ważne znaczenie, ponieważ jeśli podpiszemy wypowiedzenie będzie to oznaczało, że to my naruszyliśmy przepisy lub nieodpowiednio zachowywaliśmy się w miejscu pracy, co było przyczyną zwolnienia.

Niestety może wpłynąć to na kolejne zatrudnienie, a dokładniej na problem ze zalezieniem nowej pracy. Reagowanie w takich sytuacjach to jedyny rozsądny krok, jeżeli chodzi o pracownika.

Może spodobać Ci się również:

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak wybrać dobrego stomatologa dziecięcego i jak powinien wyglądać przyjazny dzieciom gabinet?

1 listopada 2024

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to kluczowy moment, który może wpłynąć na jego podejście do leczenia zębów przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedniego stomatologa dziecięcego i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady