Co oznacza brak okresu wypowiedzenia? Jakie wypowiedzenie jest wręczane przez pracodawcę w takiej sytuacji?
Zwolnienie z pracy nie jest odbierane przez pracowników zbyt dobrze. Utrata zatrudnienia to poważny problem, dlatego jest to zazwyczaj ogromne zaskoczenie dla zatrudnionego. Każde wypowiedzenie musi być zgodne z przepisami, a więc warto mieć tutaj podstawową wiedzę na ten temat. Dowiedz się, czy w chwili wręczania wypowiedzenia zawsze musi istnieć okres wypowiedzenia i kiedy ma miejsce zwolnienie natychmiastowe?
Dlaczego nie zawsze obowiązuje okres wypowiedzenia w Niemczech?
Najczęściej mamy do czynienia ze zwolnieniem, gdzie w wypowiedzeniu zawarty jest okres wypowiedzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach zachowanie tego okresu nie jest wymagane. Mamy wtedy do czynienia z wypowiedzeniem nadzwyczajnym.
Jeżeli pracodawca ma poważny powód zwolnienia swojego pracownika, wręcza wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Należy tutaj zauważyć, że to pracownik musi w tym przypadku zawinić, ponieważ w przeciwnym razie zwolnienie jest bezpodstawne.
Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie nadzwyczajne?
Na wstępie należy zaznaczyć, że kündigung po niemiecku to jednostronne oświadczenie woli, a więc druga strona nie musi go podpisywać. Jeżeli nie zgadzamy się ze zwolnieniem i podawanym przez pracodawcę powodem zwolnienia, trzeba jak najszybciej zareagować.
Niekiedy może się zdarzyć, że pracodawca wyolbrzymia pewne sprawy, które wcale nie są powodem do zwolnienia natychmiastowego. Kundigung z pracy nie zawsze musi oznaczać zakończenia stosunku pracy, ponieważ w momencie, gdy dokument zostanie wydany niezgodnie z prawem, pracodawca przywraca pracownika do pracy.
Oczywiście tutaj spór często musi rozstrzygnąć sąd, co pozwoli na uzyskanie faktycznej opinii na temat danej sprawy. Pracodawca ma obowiązek zastosować się do wyroku sądu, a więc musi on przywrócić zwolnioną osobę na wcześniejsze stanowisko pracy. Dochodzenie swoich praw pozwala na walkę z nieuczciwymi pracodawcami, którzy liczą na nieznajomość przepisów prawa pracy przez osoby zza granicy.
Dlaczego nie należy podpisywać wypowiedzenia, jeżeli się z nim nie zgadzamy?
Jeśli otrzymamy wypowiedzenie natychmiastowe, gdzie został podany powód zwolnienia, a się z tym nie zgadzamy, nie należy podpisywać dokumentu. Ma to ważne znaczenie, ponieważ jeśli podpiszemy wypowiedzenie będzie to oznaczało, że to my naruszyliśmy przepisy lub nieodpowiednio zachowywaliśmy się w miejscu pracy, co było przyczyną zwolnienia.
Niestety może wpłynąć to na kolejne zatrudnienie, a dokładniej na problem ze zalezieniem nowej pracy. Reagowanie w takich sytuacjach to jedyny rozsądny krok, jeżeli chodzi o pracownika.
Może spodobać Ci się również:
W wyniku niewłaściwej interpretacji przepisów lub pomyłek urzędników mogą powstać problemy dotyczące wypłaty świadczeń. Decyzja ZUS nie jest jednak ostateczna, i można się od niej odwołać poprzez pozew sądowy. Tego…
Czytaj więcej