Jak dobrać akumulator do samochodu osobowego?

unnamed file 6

Żaden pojazd nie ruszy bez odpowiedniego zasilania. Dlatego właśnie pojemny akumulator zawsze jest potrzebny. Niestety z biegiem czasu dochodzi do utraty właściwości urządzenia, które coraz częściej ulega samo rozładowaniu. Jeśli jest to produkt starszy, lepiej wymienić go na nowy. Jednak czym powinna charakteryzować się nowa bateria? Jak dopasować ją do danego modelu pojazdu?

Dostępne typy akumulatorów…

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje akumulatorów – obsługowy, bezobsługowy i żelowy. Ten pierwszy co prawda już wychodzi z użycia, w starszych modelach samochodów można go jeszcze jednak spotkać. Cechą wyróżniającą w jego przypadku jest możliwość wymiany lub dolewania elektrolitu, co pomagało zwiększyć sprawność baterii. 

Najczęściej wykorzystuje się obecnie akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe. Są to urządzenia niewymagające uzupełniania elektrolitu, dobry mechanik z pewnością potwierdzi, że odznaczają się one jednocześnie bardzo dużą wytrzymałością. Akumulatory szybko się ładują, a płynny elektrolit dostosowany jest do utrzymania energii przez kilkaset cykli.

Właściwa bateria zgodna ze wskazaniami producenta.

Dobór akumulatora należy rozpocząć od przeczytania specyfikacji pojazdu. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, można zajrzeć do dokumentacji samochodu, lub na stronę producenta, gdzie można znaleźć karty wybranego modelu. Można zgłosić się również po pomoc do warsztatu, w którym z pewnością porad udzieli mechanik samochodowy. Kraków jest miastem, gdzie bardzo łatwo się z nami skontaktować.

Podstawowymi parametrami uwzględnianymi w trakcie doboru akumulatora są pojemność oraz moc rozruchowa. Pierwszy z nich informuje jak dużą liczbę prądu bateria jest w stanie utrzymać, z kolei drugi mówi o maksymalnym napięciu, które może zostać wygenerowane z baterii do rozpalenia pojazdu. 

Istotne jest też dopasowanie kształtu

Akumulator montowany jest bezpośrednio pod klapą przednią, blisko komory silnika. Tutaj zwykle jest stosunkowo mało miejsca, dlatego należy wybrać taki zamiennik, który będzie w pełni dostosowany do typu pojazdu. Dobrze jest zwrócić przy tym uwagę na:

  • sposób mocowania – zazwyczaj akumulatory przypina się za pomocą tzw. stopki lub specjalnej obejmy,
  • wielkość akumulatora oraz jego kształt,
  • rozmieszczenie biegunów baterii.

Samo podłączenie sprzętu nie jest trudne i raczej warsztat samochodowy nie będzie w tym przypadku konieczny. Warto jednak pamiętać o stabilnym przymocowaniu akumulatora oraz oczyszczeniu klem przed montażem. Wszelkie zabrudzenia lub ślady rdzy mogą negatywnie wpłynąć na pracę baterii i wywołać utratę energii.

Może spodobać Ci się również:

photo 1609500898894 01f1dc7ce527cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2N3x8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

Garnitur różowy i w prążki, czyli jak może elegancko wyglądać współczesny mężczyzna?

1 kwietnia 2022

Klasyczny outfit łączy w sobie tradycję i nowoczesność, szczególnie dotyczy to strojów formalnych męskich. Tradycyjny garnitur szyty na miarę i wykonany wg klasycznego fasonu, to uniwersalne rozwiązanie przydatne przy wielu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady