Recepta elektroniczna, jak działa i jak ją wykorzystać?

unnamed file 14

Recepta elektroniczna jest rozwiązaniem ułatwiającym życie pacjentom, lekarzom i farmaceutom obowiązującym od stycznia zeszłego roku. Zastąpiła receptę tradycyjną, ręcznie wypisywana przez personel medyczny, a tym samym zostało wyeliminowanych wiele błędów, m.in. wynikających z niepoprawnego odczytania pisma lekarza.

Aktualnie recepta online jest częścią rozbudowanego systemu informatycznego, który objął działaniem strefę pacjenta, lekarza i farmaceutę. W skład tego systemu wchodzą również elektroniczne zwolnienia oraz e-skierowania. Tak połączona baza danych umożliwia pełną opiekę lekarską oraz farmaceutyczną.

E-recepta, jako duże ułatwienie dla pacjenta

Aby uzyskać e-receptę pacjent musi skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to opieki lekarskiej w trybie stacjonarnym, a także przez internet. W dobie pandemii kontakt online z lekarzami jest bardzo popularny, a jednocześnie doskonale wpisuje się w możliwość wykorzystania systemu informatycznego służby zdrowia.

Recepta online zostaje wpisana przez lekarza w bazę danych dotyczącą danego pacjenta, a tym samym ma on możliwość wykupienia leków dzięki uzyskanemu kodowi składającemu się z czterech cyfr. Wówczas wystarczy udać się do apteki i podać dany kod farmaceucie wraz z numerem PESEL, a on na tej podstawie, również korzystając z podglądu konta pacjenta, wyda lekarstwa.

Jak otrzymać kod recepty online?

W przypadku zarejestrowania się na swoje IKP (Internetowe Konto Pacjenta) pacjent ma możliwość podglądu wszystkich zaleceń lekarskich. To konto zawiera również dane kontaktowe pacjenta, w tym jego numer telefonu oraz adres email. Na skrzynkę pocztową oraz na telefon przychodzi wiadomość z kodem, który następnie można wykorzystać w aptece.

Recepta nie musi być wybrana w całości, a farmaceuta może wydać część leków i zaktualizować dane na koncie pacjenta. To duże ułatwienie, usprawniające całe postepowanie od lekarza do wydania medykamentów. Dzięki temu pacjent zawsze ma możliwość sprawdzenia, jakie leki ma do wybrania oraz jak je przyjmować.

Jak wybrać e-receptę bez IKP?

Czy należy się zarejestrować na swoim koncie? Niekoniecznie. Jest to wskazane dla chorych, którzy chcą mieć podgląd swojego stanu zdrowia i głównie korzystają z tego rozwiązania osoby leczące się przewlekle. Jednakże, by otrzymać e-receptę nie trzeba być tam zalogowanym. Konto pacjenta istnieje wraz z jego historią chorób, ale dostęp do niego ma tylko lekarz i aptekarz.

Pacjent w takiej sytuacji otrzymuje wydruk recepty, z którym udaje się do apteki. Ta metoda często jest wykorzystywana przez doraźnie chorych.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest degustacja? Dlaczego proces degustacji jest tak ważny?

1 lipca 2021

Picie wina to jedna z ważniejszych czynności na wielu przyjęciach lub imprezach. Warto jednak wiedzieć, że zanim przystąpimy do spożywania wina, powinniśmy prawidłowo przeprowadzić degustację. Jest to dosyć istotny element,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady