Zaburzenia widzenia a pożyczone okulary

Zaburzenia widzenia a pożyczone okulary

Jedną z najbardziej powszechnych chorób związanych z zaburzeniami widzenia są oczywiście wady systemu optycznego oka. W naszym otoczeniu spotykamy wiele osób, które noszą szkła lub soczewki korekcyjne. Każda z tych osób (nosząca okulary bądź szkła) doskonale wie, jaki mają one wpływ na zarówno ostre, jak i komfortowe widzenie.

Krótko- i dalekowzroczność

W wyniku nieprawidłowego działania soczewki występują często problemy z czytaniem i patrzeniem na obiekty, które znajdują się w niewielkiej odległości. Czytanie staje się bardzo trudne, gdyż litery są niewyraźne i otoczone jakby mgiełką. Mogą sprawiać również wrażenie jakby się poruszały – w tym przypadku mówimy o wadzie widzenia, jaką jest krótkowzroczność. Innym problem okulistycznym jest jej przeciwieństwo, czyli dalekowzroczność. Symptomy w tym drugim przypadku są dokładnie odwrotne. Osoby dalekowzroczne będą miały problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znacznie oddalonych. Z całą pewnością istotnym problemem będzie niemożliwość odczytania napisów z dużej odległości czy nawet rozpoznawanie twarzy osób znajdujących się dalej. Wadę oraz siłę szkieł określa się w dioptriach, a znaki „+” i „-” określają rodzaj soczewki. Te pierwsze („+”) skupiają promienie soczewki, stąd ich popularne określenie jako szkła skupiające.

Szacuje się, że ponad 70% osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia – nosi lub powinna nosić okulary korygujące. Oba przypadki (krótko- i dalekowzroczność) są spowodowane nieprawidłowym działaniem soczewki, której funkcją jest załamywanie promieni słonecznych, które wpadają do oka przez źrenicę. W zdrowym narządzie wzroku promienie te powinny krzyżować się na siatkówce, a następnie uzyskany obraz przesyłany jest do mózgu w formie impulsów elektrycznych.

Czy można pożyczać okulary?

Wady wzroku, wraz z biegiem czasu, niestety mogą się powiększać. Aby poprawić widzenie i odciążyć narząd wzroku stosuje się szkła korygujące. Jeśli nasza wada postępuje – zajdzie konieczność wymiany szkieł na mocniejsze. Warto pamiętać, że używanie źle dopasowanych szkieł (np. zbyt mocnych lub zbyt słabych) jest jednym z czynników, które wpływają na pogarszanie się naszej wady. Dlatego też nigdy nie należy pożyczać okularów innej osoby! Nawet jeśli ma wadę podobną do naszej i wydaje nam się, że dzięki pożyczonym okularom widzimy chwilowo lepiej – pamiętajmy, że może to doprowadzić w dość krótkim czasie do znacznego pogorszenia naszego wzroku, dlatego też dobór odpowiednich szkieł zostawmy optykom i okulistom! Prawidłowo dobrane szkła optyczne ułatwiają i poprawiają komfort widzenia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Ile zarabia prawnik? Od czego zależy wynagrodzenie?

1 stycznia 2021

Praca adwokata to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego, żeby wykonywać ten zawód kandydat, musi mieć odpowiednie cechy osobowości. Oprócz wielu wymogów i zasad, które dotyczą osoby na takim stanowisku, należy wspomnieć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady